Жак Делор: Еврото беше обречено от самото начало
Проектът за еврозоната бе едностранчив, а сегашното поколение европейски лидери не можа достойно да реши възникващите проблеми. Това е категоричното мнение на бившия председател на Европейската комисия Жак Делор, който е инициатор за въвеждане на единната европейска валута. Мнението му е, че еврото е било обречено на неуспех още в началото.
Изправени пред кризата европейските водачи действат прекалено ограничено и прекалено късно, казва французинът в интервю за "Дейли Телеграф".
Според него сегашните трудности на еврото са последица от съчетание между нежеланието на германците да се откажат от тяхната визия за валутен контрол и отсъствието на ясна визия у другите страни.
Но сега дори Германия ще трябва да се бори, защото пазарите са си пазари. И те вече са проядени от несигурността., подчертава Делор. В изказване в петък канцлерът на Германия Ангела Меркел наблегна на намерението си да действа за промяна на европейските договори, за да се реформира зоната на еврото в истински бюджетен съюз.
Колкото до британците, тъй като не са част от еврозоната, те не споделят бремето, но и те са също толкова притеснени като европейските водачи от кризата, изтъква Делор. Според него емитирането на еврооблигации ще създаде големи грижи на Ситито.
Връщайки се назад във времето Делор преценява, че сегашната криза е породена от бездействието на политическите водачи, проконтролирали първите стъпки на единната валута, тъй като те си затваряха очите за нестабилността и дисбаланса в икономиите на страните претендентки за членство в еврозоната.
Тогавашните министри на финансите не пожелаха да видят онова, което бе неприятно и с което те бяха длъжни да се справят, посочва Делор пред британския всекидневник.
При въвеждането на еврото не бе създаден силен централен орган за контрол на страните участнички, които сега са притиснати от огромни дългове. Предоставянето с щедра ръка на заеми на страни като Гърция и Италия доведе до това, че еврозоната е на ръба на катастрофата, смята Делор. Всички европейски страни трябва да поделят отговорността за кризата. Всеки трябва да се обърне към съвестта си, изтъква той.
Според Делор все пак има нещо вярно в предупрежденията на англосаксонските политици и икономисти, че единна валута и една централна банка без единна държава неизбежно е нещо нестабилно. /БГНЕС
286
1
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Атанас Буров
Наистина се мисля за интелигентен - преди няколко годин иказах на едни мои приятели, че ЕВРОТО и Европейския съюз саобречени.