СЛМЕ: Страната ни рискува да остане без квалифицирани лекари
Сдружението на лекарите от медицинската експертиза в България изпрати писмо чрез д-р Цветан Райчинов, председател на БЛС до медиите, във връзка с изявеното намерение за прехвърляне на структурите на ТЕЛК към НОИ, съобщават от Българския лекарски съюз.
В писмото се казва, че това обръщение е провокирано от изказването на някои синдикални лидери и политически личности, че ТЕЛК са мафиотски структури и техните решения се раздават срещу подкупи, подаръци и т.н.
"В системата на медицинската експертиза работят висококвалифицирани лекари с придобита една или две основни клинични специалности и не по-малко от 5 г. стаж по специалността. Оформянето на един лекар-клиницист като експерт изисква работа не по-малко от 4-5 години в системата на медицинската експертиза и непрекъснато следене на новостите в съответната специалност.
Трудът на лекарите в ТЕЛК и НЕЛК е силно непривлекателен поради няколко причини: ниско заплащане – към 01.02.2011 г. средната заплата на лекарите в ТЕЛК е приблизително 580 лв.; невъзможност за реализиране на допълнителни доходи поради забраната на чл. 25 и чл. 106 от Закона за здравето; невъзможност за допълнителна текуща квалификация по специалността поради липсата на възможност за отсъствие на един от членовете на ТЕЛК; формирането на обществено мнение за наложени корупционни практики в системата на медицинската експертиза, за което допринасят изказванията на няколко поредни министри на труда и социалната политика и управители на НОИ, включително и настоящите, а фактите, които те изнасят са много далеч от истината;
Налагането през последните години на финансови санкции под формата на ревизионни актове (при промяна в оценката от по-вишестоящия орган – НЕЛК или административен съд) без доказване на съответната вина. За съжаление голяма част от социалните проблеми на прехода бяха и продължават да бъдат решавани за сметка на издадения от органите на медицинската експертиза административен акт - Експертно решение на ТЕЛК.
За хората, запознати със здравния статус на населението звучи несериозно финансовите проблеми на НОИ да се приписват на "увеличения" брой инвалиди, заявяват от Сдружението на лекарите от медицинската експертиза.
Нелепо и меко казано арогантно е да се обвиняват лекарите от ТЕЛК за завишения брой пенсии по инвалидност когато българите с онкологични заболявания са около 270 000 и само през 2009 г. има 34 712 са новорегистрираните случаи (по данни на Националния раков регистър); броят на диабетно болните е около 320 000; страдащите от различни форми на астма са около 200 000; преживелите миокарден инфаркт през 2009 г. са около 12 000; болните от множествена склероза са около 4 500, обясняват от Сдружението на лекарите от медицинската експертиза.
"Уважаеми господа управляващи, благодарение на липсата на доктрина за реформи в българското здравеопазване ( в частност в медицинската експертиза) страната ни рискува да остане без квалифицирани лекари в близките години. Политиката на негативно отношение и тотално оплюване на труда на българския лекар ще доведе само до едно – до липса на доверие между лекар и пациент. Такава липса означава липса на здравеопазване. Липсата на здравеопазване е почти липса на държава. Ако това е Вашата цел – дерзайте!", се казва още в писмото на Сдружението на лекарите от медицинската експертиза, подписано от 152-ма лекари. /БГНЕС
250
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар