Пенчев: Здравният министър да чуе мнението на специалистите
Омбудсманът Константин Пенчев ще призове здравния министър Стефан Константинов да чуе мнението на специалистите по трансплантология за лекарствата, които трябва да ползват трансплантираните пациенти след операция, предаде репортер на БГНЕС.
Пенчев събра на кръгла маса организациите на трансплантираните пациенти, представители на здравното министерство и водещите специалисти в тази област. След като чу мнението на експертите, омбудсманът остана учуден, че и това мнение не се чува. Пенчев заяви, че промените в нормативните уредби трябва да стават така, че преди това да се чува мнението на всички, защото иначе хората няма да имат доверие на това, което се прави.
Омбудсманът свика дискусията по искане на Българския съюз на трансплантираните, които го уведомили, че с промяна в наредба за включване на лекарства в позитивния списък, те ще трябва да преминат към използването на генерични имуносупресори, а не оригинални. Така, според тях, са възможни реакции на отхвърляне на трансплантирания орган, а освен всичко друго, лечението ще излезе и много по-скъпо.
Водещите специалисти в тази област за пореден път и пред националния омбудсман обясниха, че по принцип не са срещу генерични лекарства, но искат адекватна регулация на този въпрос. "Не сме против генеричните препарати по принцип, но при трансплантираните пациенти имаме известни претенции и те са за правилата", каза проф. д-р Никола Владов, национален консултант по трансплантация и председател на Българското дружество по трансплантология. Той отново предупреди, че генериците могат да доведат до тежки инфекции и до отхвърляне на транплантирания орган.
Проф. Добрин Свинаров от МБАЛ "Александровска" посочи, че комисията, която преценява кои лекарства да влязат в списъка е от чиновници и в нея не участват експерти. Освен това Наредбата, която определя кои лекарства да се реинбурсират е така написана, че елиминира всички становища на специалистите.
Иван Димитров от Асоциация на пациентите с бъбречни заболявания подчерта пред Константин Пенчев, че те отдавна са писали много писма за проблема до здравното министерство. В последното те питат кои са експертите на ведомството, които са изработили тази наредба и подлагат на съмнение мнението на специалистите, които днес участваха в дискусията.
Д-р Веселин Йорданов, който също е трансплантиран от екипа на проф. Владов и доц. Крум Кацаров, който също участва в дискусията, каза, че никой не трябва да си играе с живота на трансплантираните хора в България. Той посочи, че МЗ отдавна знае мнението на специалистите, но не са готови да дадат адекватен отговор. Веселин Йорданов пресметна, че в момента лекарствата му на месец струват 863 лв., при замяна той трябва да доплаща 517 лв. всеки месец. Много хора няма да могат да си позволят това и ще трябва да използват вместо оригинални, генерични имуносупресори. Така по негови сметки, ако 70% от около 500-те трансплантирани у нас имат реакции на отхвърляне на органа, то за да се овладее тяхното състояние, ще са необходими около 40-50 млн. лв. Тези пари обаче ще са за сметка на болниците и те ще трупат дългове.
На дискусията бе представена и последната редакция на Наредбата, която обаче не се хареса и на специалистите и на неправителствените организации, които защитават правата на трансплантираните пациенти.
БГНЕС припомня, че на 17 октомври тази година на специална пресконференция бе съобщено, че Български пациентски форум ще сигнализират ЕК за подмяната на лекарствата за трансплантирани пациенти. "Ще бъдем принудени този път наистина да потърсим намесата на ЕК", каза тогава Теодора Захариева, председател на неправителствената организация.
В позитивната листа към момента фигурират 7 имуносупресора, като 3 от тях са оригинални продукти, а 4 са генерични. Пациентските организации смятат, че на 10 октомври тихомълком една фирма е прокарала генерик, който е в позитивния списък от 2009 г., но до момента не е внасян в страната ни, и така той директно влиза в Комисията по цените с по-ниска цена.
Това означава, че цената на единия от важните имуносупресори ще падне и пациентите ще трябва да си доплащат. Иван Димитров обясни, че обикновено един трансплантиран пациент в зависимост от вида на органа трябва да пие поне по два имуносупресора. Някои от тях пият по 2-3 кутийки. Разликата, която трябва да доплащат, за да останат на имуносупресора, който използват, е от 20 до около 200 лв. Така един пациент трябва да доплаща на месец около 300 – 400 лв., пресметна Димитров тогава. НЗОК пък ще спести около 300 – 400 000 лв. Димитров посочи, че хората, които са с трансплантирани органи, са с много нисък доход и това означава, че няма да могат да доплащат и ще започват да пият този медикамент, за който алармираха, че ще доведе до нежелание реакции.
У нас има не повече от 600 трансплантирани пациенти, каза проф. д-р Никола Владов, национален консултант по трансплантация и председател на Българското дружество по трансплантология. Преди около два месеца той съобщи, че са изпратили писмо до здравния министър и до премиера, в което казват своето становище за генерично заместване на имуносупресивни лекарства. Дружеството по принцип не е срещу генерични лекарства, но искат адекватна регулация на този въпрос.
Промяната на лекарствата обаче крие много рискове, обясниха специалистите може да се стигне и до отхвърляне на органа. Това у нас при ниското ниво на донорство означава смърт за пациента. Превключването може да се извършва само от лекар – трансплантолог, казват в становището си от дружеството. Те посочват и че няма да се спестят пари за държавата, защото неконтролируемо навлизане на генерични имуносупресори, извън посочени от тях 6 изисквания ще доведе до по-лоши медицински резултати и едновременно с това до по-големи разходи за здравеопазването. /БГНЕС
249
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар