САЩ отбелязват 70-годишнината от атаката над Пърл Харбър
САЩ отбелязват днес 70-годишнината от атаката срещу Пърл Харбър с възпоменателни служби, спуснати знамена и минута мълчание в точния час на началото на атаката, променила историята.
Планирани са церемонии от Пърл Харбър в Хавай до Вашингтон на източното крайбрежие на САЩ в памет на 2400-те американци, загинали на 7 декември 1941 г., когато Япония започва изненадваща опустошителна офанзива срещу американския Тихоокеански флот.
Президентът Барак Обама нареди американското знаме върху всички федерални сгради в страната да бъде спуснато наполовина по повод Националния възпоменателен ден за Пърл Харбър. "В ясната неделна утрин преди 70 години небето над Пърл Харбър беше затъмнено от бомбите на японските сили при изненадваща атака, която се превърна в проверка за устойчивостта на въоръжените ни сили и на волята на нашата нация", заяви Обама.
"В първите дни след бомбардировката над нашето пристанище и унищожаването на Тихоокеанския ни флот, някои хора обявиха, че САЩ са се превърнали в третокласна сила. Но вместо да пречупи духа на нацията, атаката обедини американците и засили решителността ни. Патриотите от цялата страна отвърнаха на призива за отбрана на нашия живот у дома и в чужбина", допълни американският президент.
Точно в 7,55 ч на съдбовния ден Япония събуди "заспалия американски гигант" с бомбардировката срещу базата на Тихоокеанския флот в Хавай. За два часа около 20 кораба са потопени или повредени, а 164 самолета са унищожени. От убитите 2400 души близо половината загиват за секунди на борда на бойния кораб "Аризона", когато бомба взривява склада с боеприпаси на кораба, предизвиквайки голям пожар, който гори три дни.
Президентът Франклин Рузвелт обявява война на Япония, която въвлича САЩ във Втората световна война в момент, когато много негови сънародници се надяват, че страната им ще избегне конфликта. През следващите 70 години се появяват и някои теории на конспирацията, според които президентът Рузвелт получил сведения от разузнаването за готвената японска атака, но целенасочено избрал да не предприема никакви действия. Според тази теория Рузвелт вярвал, че шокът от атаката ще убеди американците в необходимостта от влизането на САЩ във войната. /АФП
224
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар