Делото по иска на БДЖ не тръгна
Делото, което БДЖ заведе за незаконност на стачката, не тръгна, предаде репортер на БГНЕС.
Оказа се, че повечето от 63-мата служители в "Пътнически превози" са нередовно призовани, а 17 от тези, които са редовно призовани от клона на "Пътнически превози" в Горна Оряховица са били призовани чрез служебния им адрес.
Съдът прецени, че те трябва да бъдат призовани на домашния им адрес. Не са връчени искови молби. Защитниците помолиха, след като им бъдат връчени исковите молби и след като се запознаят с тях да им бъде дадено време да отговорят писмено. Съдът даде възможност на ищците в едноседмичен срок да посочат домашните адреси за призоваване.
След като изтече този срок, съдът посочи да им се връчат и преписи от исковата молба на БДЖ срещу тях. Един месец след като бъдат уведомени пък те имат възможност да отговорят писмено на иска. Представителите на БДЖ в залата отказаха да коментират каквото и да е било след заседанието с мотива, че не са упълномощени от ръководството на БДЖ да дават изявления. Те дори отказаха да оповестят какво е написано в исковата молба.
Един от адвокатите на железничарите Иван Сотиров смята, че хората, които са писали тази искова молба "се опитват да се правят на някакъв железничарски съд". Той посочи, че това е изключително неуместно тъй като има друг съд и това е този в Съдебната палата. "Аз лично считам, че това е изключително неграмотно написана искова молба", каза Сотиров. Той и не разбирал от какво се "жалят" от БДЖ.
Стойчо Кръстев, главен юристконсулт в СЖБ на КНСБ смята, че ако съдът реши, че стачката е незаконна, то ръководството на БДЖ ще направи опити да уволни дисциплинарно работници. "Но това не означава, че и тези уволнения ще бъдат законни. Ние ви обещаваме, че от тук натам ще се борим за всеки един работник и ви гарантираме, че тези лица ще застанат на съдебната банка да отговарят за вредите, които са нанесли на много наши работници", обяви той. Кръстев изтъкна, че вече има такива работници, които са взели медицинско свидетелство. Той посочи, че "когато се наложи" ще съдят и ръководството на железниците.
Делото ще направи повторен опит да тръгне на 1 февруари отново от 11.30 часа. Специалисти обаче обясняват, че до тогава стачката ще бъде прекратена, а едно от исканията на синдикатите пред БДЖ е след подписването на споразумение между двете страни и ръководството на железниците да изтегли иска в съда.
БГНЕС припомня, че на 29 ноември бе образувано дело по искова молба от "БДЖ – Пътнически превози" ЕООД и поделенията на дружеството в София, Пловдив и Горна Оряховица срещу 63-ма служители. На 28 ноември в Софийски градски съд бе внесена искова молба от "БДЖ - Товарни превози" ЕООД срещу 10 служители на дружеството, които според управителите са започнали стачката. Искът е за установяване на незаконността на обявена, започнала или завършила стачка. Съдът прекрати като процесуално недопустимо това дело ден по-късно. /БГНЕС
377
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар