Състав на Софийски районен съд остави без уважение искането на прокуратурата за налагане на най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража" на Николай Велков, предаде репортер на БГНЕС.
Съдът го освободи без мярка за неотклонение, защото счете, че не е налице обосновано предположение той да е извършил двете престъпления, за които са му повдигнати обвинения – заплаха за убийство и въвеждане в заблуждение, вследствие на което са нанесени имотни вреди на Кирил Киров.
Съдът отбеляза, че обвинението за заплаха за убийство се крепи само на показанията на Киров, че адвокат Николай Велков е отправил към него думите "Ще те стрелят и трети път". От докателствените средства, събирани чрез СРС, обаче, става ясно, че адвокатът не е знаел някога да е било стреляно по Киров. Съдебният състав изтъкна, че дори и да се установи, че Велков е изрекъл този израз, не може да се приеме, че той е възбудил основателен страх и констатира, че по делото не са налице доказателства, от които да може да се направи обосновано предположение, че обвиняемият е извършил това престъпление.
По време на днешното съдебно заседание стана ясно, че след като Велков подава жалба заради това, че Киро Киров му е нанесъл средна телесна повреда и му е счупил носа, двамата се чуват по телефона няколко пъти и по думите на самия Велков провеждат 3-4 последователни срещи. От данните по делото става ясно, че Велков никога не е казвал, че производство срещу Киров ще бъде прекратено, ако той даде 10 000 евро. Подсъдимият не поема подобно обещание и даже напротив - Велков изрично обяснява, че няма как делото срещу Киров да бъде прекратено, дори и парите да бъдат платени. Реално адвокатът иска двамата да подпишат споразумение, на базата на което Велков се ангажира да не предяви граждански иск в съда. "Кирил Киров се е обадил на Велков след като е разбрал, че има образувано досъдебно производство срещу него и му е предложил да се срещнат. Когато някой пострада той може да се договори с онзи, който му е причинил страдание за обезщетение с ангажимента, че получавайки това обезщетение, няма да има никакви претенции към него. Ето това се е случило между двамата. След като непредизвикано е бил ударен и след като Киров е бил притеснен от образуваното срещу него досъдебно производство за нанесена средна телесна повреда, той му се е обадил и са започнали разговори да уредят обезщетението помежду си и така са и направили", обясни адвокатът на Велков Людмил Рангелов.
"Не се признавам за виновен по така повдигнатите ми обвинения. Не съм извършил абсолютно никакви престъпления. Не съм заплашвал лицето Кирил Киров и това става ясно от логиката на обяснението, което дава самия той. Не смятам, че той е бил уплашен от мен след като самият той твърди, че е осъществил срещи с мен и и те винаги са били по негова инициатива. Аз не съм му звънял по телефона, тъй като не го знам. От жертва се превърнах в обвиняем", заяви самият обвиняем пред съда.
Делото за мярката на Велков започна късно тази вечер с искането на обвиняемия и неговите защитници да се запознаят със събраните материали по делото, сред които са и разпита на Кирил Киров- Киро Японеца пред съдия и събраните чрез СРС веществени доказателствени средства. Съдът уважи тяхното искане и ги остави, така както поискаха в рамките на 45 минути да прочетат цялата събрана до този момент информация по делото. След като бе даде ход на делото прокуратурата поиска съдебното заседание да протече при закрити врати заради събраните данни със СРС, но съдът не уважи искането на държавното обвинение.
Решението на съда подлежи на обжалване или протест в тридневен срок пред Софийски градски съд. Ако държавното обвинение реши да протестира, заседанието в СГС е насрочено за 16 декември от 10:00.
БГНЕС припомня, че на 8 декември, адвокат Велков остана в ареста за 72 часа по обвинение, че е заплашил с убийство Кирил Киров - по прякор Киро Японеца. Велков, който е сочен за близък на Алексей Петров, бе задържан показно в центъра на София на 7 декември. У него бяха намерени 10 000 белязани евро, които поискал от Киро Японеца, за да оттегли съдебния си иск срещу него. Преди да даде парите, Киров подал сигнал в ГДБОП и се оплакал, че Велков го заплашва с убийство.
БГНЕС
Коментари
СС Щурмбанфюрер
Това е българското корумпирано правосъдие!
Тук играят много манги!
Ото Скорцени
Само като видиш ухиленото лице, и ти става ясно как се е насрал от страх от съдиите!
boiko borisov
браво че го освобождават така трябва да б1де
Юрист
Очевидно обвинението беше поръчково. Браво на малцината останали честни съдии.
сс
Някога имеше един Карамански,които винаги беше използван при активните мероприятия на полицията,а сега се появи нов- Японеца.
11
флоров и физкултурника веднага да си подадат оставкие.