София, Русе и Нова Загора с големите награди "Зелена община" 2011
Столична община, община Русе и община Нова Загора взеха големите награди в рамките на шестото издание на конкурса "Зелена община", подкрепен от Националното сдружението на общините в Република България (НСОРБ), съобщиха организаторите на "Зелена община".
Церемонията се състоя днес в зала "София" на хотел "Кемпински Зографски". София и Русе получиха награди за реализиран проект от голяма община за благоустройство на градската зелена система. "Всяка година конкуренцията между проектите става все по-голяма и това, което ни радва е, че участие вземат не само големи, но и малки общини. Затова и тази година решихме да дадем награда за проект и на голяма, и на малка община. За нас това е важно, защото оценяваме колко по-трудно е на една малка община да осъществи едно подобно начинание.
Анализът на фондацията показва, че проектите са все по-детайлни, ползват се водо- и енерго - спестяващи технологии и ако преди години те бяха екстра, днес вече са стандарт", каза председателят на фондация "Зелена община" инж. Деян Кирязов.
Кметът на Нова Загора Николай Грозев си тръгна с две награди от конкурса – за реализиран проект от малка или средна община и за уникалния сух фонтан на новия градски площад в категорията фонтани и водни ефекти. Негово превъзходителство Джеймс Уорлик връчи на кмета на Столична община Йорданка Фандъкова специалната награда за устойчиво развитие на градската зелена система.
Посланикът на САЩ подкрепя конкурса за втора поредна година и изненада приятно официалните гости на церемонията с реч на български език. "Инициативата на фондация "Зелена община" е един чудесен стимул за общините да работят и поддържат своите зелени площи. Наградите, които Столична община получава, са признание на комплексния подход за поддръжка на зелената система на София. Тази година общината инвестира 10 млн. лв. в поддръжка на зелената система и 7 млн. лв в развитие на зелената система. Южният парк е само един от проектите, които осъществихме. В 2012 година предстои рехабилитация на част от Борисовата градина, както и изграждане на още два парка - Възраждане и Лебед", каза Йорданка Фандъкова. Втората специална награда за устойчиво развитие журито присъди на община Бургас, единствената – номинирана и в четирите основни категории на конкурса. Бургас взе и наградата в категорията за зелено спортно съоръжение с тревно покритие. Лясковец се пребори с големите общини с проекта си за малкия и голям парк на града в категорията проекти за благоустройство на градската зелена система.
Журито присъди и две поощрителни награди. Първата беше връчена на община Павел Баня за проект, реализиран от гражданите на общината. Втората награда отиде при една от най-малките общини в България – село Чавдар, за активността и ефективността в усвояването на средства от европейските фондове за благоустройство на зелената система. Кметът на Чадар Пенчо Геров благодари на фондация "Зелена община", че дава шанс на всяка община да се изяви в конкурса, независимо от нейния размер. Инициативата се организира от фондация "Зелена община" и цели да промотира и възпитава добрите практики в развитието на зелените системи на българските общини и въвеждането на модерни водо - и енергоспестяващи технологии. Всяка година фондацията отправя покани към всичките 264 общини на България за участие в конкурса.
Номинирани по категории: Реализиран проект за благоустройство на градската зелена система от голяма община София, Бургас, Русе и Добрич; Реализиран проект за благоустройство на градската зелена система от малка или средна община Горна Оряховица, Свиленград, Нова Загора, село Чавдар, Белослав и Айтос; Проект за благоустройство на градската зелена система Бургас, Русе, Лясковец, Батак, Горна Оряховица и Стара Загора; Реализиран проект за фонтан и водни ефекти Бургас, Русе, Белосав и Нова Загора; Реализиран проект за зелено спортно съоръжение Батак и Бургас; Фондация "Зелена Община" е създадена през 2002 г. Има за основна цел да подпомага българските общини в превръщането им в по-добро и приятно място за живеене. Основни приоритети в дейността на фондацията са оказването на съдействие при кандидатстване по европейски програми за финансиране на проекти, стимулиране създаването на достъпна околна среда в обществените зелени зони, подпомагаща социалната интеграция на хора с увреждания; консултиране за основните принципи при проектирането и изграждането на детски площадки с цел осигуряване на безопасна и оптимална среда за физическо и духовно развитие на децата, консултиране при изграждането на съоръжения за активен спорт; осигуряване на условия за срещи и дискусии на българските общини за обмяна на опит в благоустрояването и поддържането на общинските паркове. /БГНЕС
231
1
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
аз
що шумен го няма в класацията, ама ако направим един конкурс по надпиване, ще бъдем на пирво място