Депутатите отхвърлиха ветото на президента
С повторно прегласуване народните представители подкрепиха промените в бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2012 година, върху който държавният глава наложи вето. Депутатите отхвърлиха президентското вето със 122 гласа "за", 62 "против" и 9 "въздържали се", предаде репортер на БГНЕС.
За да бъде приет закона, след като веднъж вече е върнат, той трябва да бъде приет с гласовете на повече от половината от народните представители или със 121 гласа. Първоначално точно със 121 гласа "за" от общо 193 гласували текстът беше подкрепен. Това стана само с гласовете на 107 депутати от ГЕРБ и на 14 независими народните представители. Против бяха 63, а 9 се въздържаха.
След като Петър Курумбашев от Коалиция за България поиска прегласуване, 122 гласуваха "за", 62 бяха против, 9 се въздържаха. След това депутатът от левицата обясни защо е бил против. Според него политиката на ГЕРБ е непредсказуема и хората не могат да предвидят живота си в България. Той предложи на финансовия министър Симеон Дянков, който заедно със социалния министър Тотю Младенов с интерес следяха гласуването, всеки ден да публикува каква е пенсионната възраст за деня, така както БНБ всеки ден публикува валутните курсове.
БГНЕС припомня, че едно от предложенията, на които Георги Първанов наложи вето, е възрастта за пенсиониране да бъде вдигана с по четири месеца от догодина. Това според държавния глава не отчита демографските процеси, здравословното състояние и продължителността на живота на българите. Първанов не се съгласи и с по-дългия срок, който ще се отчита при изчисляването на обезщетенията за болнични, майчинство и безработица. Задържането на актуализацията на пенсиите също е сред мотивите за ветото.
Спорните текстове за пенсионната реформа чрез бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за следващата година бяха приети на 8 декември след повече от петчасови дебати, взаимни обвинения и процедурни хватки. Тогава за промените гласуваха единствено от ГЕРБ - 78 депутати, както и четирима независими. Всички останали партии не подкрепиха пенсионната реформа. БСП повториха, че ще атакуват промените пред Конституционния съд. Дни по-късно, на 11 декември, президентът Георги Първанов подписа указ, с който върна за ново обсъждане в парламента закона. /БГНЕС
365
5
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
999
Защо не закрият НОИ ? Много е тъпа тази система.Преди време слушах по телевизията едно предаване с участието на човек от банковите среди и той с цифри и факти показа че ако вместо да внасяме осигурителни вноски в НОИ без да сме сигурни кога ще се пенсионираме и дали ще има пари за пенсията ни внасяме същите тези вноски на депозит в която ида е търговска банка след като навършим 60 г. ще имаме един солиден доход и то само от лихвите.
Атанас Буров
Абсолютно си прав!
Еректус
Прав е, ако банковата система е такава, каквато е на Запад от нас, може би и преди Марибор..Чудя се, как едни банки на Запад се отнасят много, много коректно спрямо своите клиенти, а у нас същите тези банки се гаврят с българина както си поискат...А, може би..., може би, това зависи от властта...? А каква е тази наша власт в днешното време? Май е плутократо-мутренска....Комунизмът си отиде,спете спокойно, бойни орли...
Анонимен
А кой ще плаща здравните осигуровки на онези, които не работят и не внасят нищо в НОИ ?
виц
Анонимке ,а сега кой ги плаща плащаме ги ние.Вместо да се вкарат половин милион не плащащи в системата вие решихте да е.ете мамата на тези които плащат.
аман от герберски подлоги тука