Дянков: Ще предложим 10% съфинансиране по европейските проекти
Каквото спокойствие имаше, то изчезна. В 2009 г. като станах финансов министър имах ясна перспектива как тази криза ще се развие. Очаквах през 2011 г. и нататък да се влезе в растеж. Това каза пред Дарик радио вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.
До началото на 2011 г. някак си се изпълваше прогнозата ми. От пролетта на 2011 г. стана все по-вероятно да има втора рецесия в Европа и за съжаление това вече е факт. Но в България вече 6-то тримесечие сме на положителен растеж. Макроикономическата криза в България свърши преди година и половина, категоричен е Дянков.
За кризата в Европа финансовият министър обясни, че това е криза не на финансовото доверие, а на доверието в способността на европейските политици да вземат заедно смислени решения. "Още 2008-2009 г. се знаеше какво става в Гърция, не знаехме само колко е голям проблемът. Отне на политиците в Брюксел над 2 години да стигнат до някакво решение", отбеляза Дянков.
За Шенген финансовият министър каза, че холандското правителство продължава да има големи резерви. "Остава ни да убедим холандците, тъй като другите, които не бяха съгласни, се оттеглиха от отказа си", коментира Дянков.
По отношение на пакта за финансова стабилност в Европа, Дянков посочи, че за държави като България е редно ЕК да направи отстъпки във връзка с процента на съфинансиране. Страната ни ще постави условие на Европа за подписване на пакта за финансова стабилност на ЕС. Дянков бе категоричен, че България няма да налага вето, защото това не е "европейско поведение". Условието на страната ни е финансово стабилните държави да получат намаление на процента на съфинансиране по европейските проекти от 20 на 10 на сто. То вече е поставено чрез писмо до Жозе Мануел Барозу и ще бъде обсъдено с канцлера на Германия Ангела Меркел през януари.
За държави като България, които водят добра фискална политика, е редно Европейската комисия също да направи отстъпки относно процента съфинансиране за европейските проекти - от 20 на сто до 10 процента, смята вицепремиерът.
"Ние водим двата дебата едновременно точно с хората, които имат най-голям интерес да се случи този пакт за стабилност и по този начин дипломатически се разбира, че България е голям привърженик - така или иначе между другото - на пакта за финансова стабилност, защото ние сме едни от първите държави, които тръгнаха по този път, но двете дискусии се водят по едно и също време в едни и същи срещи", каза финансовият министър.
За пенсионната система Дянков каза, че прокарването на пенсионната реформа след изборите е честно. Реформата е идентична с първоначалното предложение на кабинета, което миналата година е било отхвърлено заради "огъването" на някои от министрите. /БГНЕС
261
1
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Атанас Буров
Абе, фъфлещ простак - хората не доживяват и до 60 години бе!