Утвърдиха датите на празниците през 2012 г. за другите вероизповедания
Правителството определи дните на религиозните празници през 2012 г. на вероизповеданията, различни от православието, предаде репортер на БГНЕС.
Датите са съгласувани с ръководствата на религиозните общности в България. Съгласно Кодекса на труда и Закона за държавния служител, служителите и работниците от тези вероизповедания могат да ползват по свой избор част от платения си годишен или неплатен отпуск за религиозните празници.
Празниците на Католическата църква у нас са 9 април – вторият ден от Великден, 29 юни – "Св. Апостоли Петър и Павел", 1 ноември – "Вси Светии", и 8 декември – Непорочното зачатие на Света Богородица.
Мюсюлманското вероизповедание ще отбележи Нощта Мевлид на 3 февруари, Рамазан байрам на 20 и 21 август, Денят Арефе на 24 октомври и Курбан байрам на 25 и 26 октомври.
За религиозната общност на евреите празниците са на 7 април – Песах, 27 май – Шавуот, 17 септември – Рош Ашана, 26 септември – Йом Кипур, и Сукот – на 1 октомври.
Арменската апостолическа православна църква ще празнува Бъдни вечер и Рождество Христово на 5 и 6 януари, Св. Вартананк на 16 февруари, Великата събота и Великден на 7 и 8 април.
Празничните и почивните дни за обществото "Бяло братство" са 22 март – Ден на пролетното равноденствие, Рождението на Учителя Петър Дънов – 12 юли, Съборните дни – 19-21 август, и Денят на кончината на Учителя – 27 декември.
Последователите на Църквите на адвентистите от Седмия ден имат на разположение четири съботни дни, ако според трудовия им или служебен договор са задължени да работят в тези дни. Празници за Бахайската общност са 21 март – "Ноу-Руз" (Бахайска Нова година), "Резван" на 21 април, Обявяване мисията на Баб на 23 май и Рождението на Бахаулла – на 12 ноември.
Обществото за Кришна съзнание отбелязва Гаура Пурнима на 8 март, Рама Навами на 1 април, Нарасимха Чатурдаши на 5 май, Ратха Ятра на 21 юни, Кришна Джанмаштами на 10 август и Радхастами на 23 септември. Последователите на Диамантен път на будизма - България, ще празнуват тибетската Нова година на 22 февруари, а на 5 май – Весак (ден на раждането, просветлението и паранирваната на Буда). Свидетелите на Йехова в България отбелязват Възпоминанието за смъртта на Исус Христос на 5 април, а Евангелските църкви – Денят на реформацията на 31 октомври. Празниците на Будистката общност в България са на 6 май, Денят на Буда, 22 февруари – Нова година, 3 юли – Денят Дхарма, и 8 декември – Денят Бодхи. /БГНЕС
283
3
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Въпросче
ми що ги нема братята роми? банго-манго и др. подобни?
Д-р Йозеф Менгеле
Ми, кога сте видяли сапун да има празници?! И от кога ЦИГАНИТЕ са роми?!
999
Вие тях не ги мислете ! Те празнуват със всички а и по принцип са си весели хора и за тях всеки ден е празник стига да откраднат нещо и да има за ракия.
А къде са т.н. държавни служители /горски стражари, полицай/оня ден в неделя около 17.30ч. бях случайно на ул."Северна"10 в продължение на 20мин. преминаха 4 каруци с цигани които караха дърва и със сигурност нямаха документ за тях.Накрая да вземем правосъдието в наши ръце че аман от мангалите.Искам да стане като във филма "Тумбстоун"