
Държавни ръководители от цял свят изпратиха Вацлав Хавел
Държавни ръководители от цял свят пристигнаха в Чехия, за да отдадат последна почит на героя на Нежната революция от 1989 г. и бивш президент Вацлав Хавел, който почина в неделя.
Хиляди гости присъстваха на погребалната церемония. Религиозната служба започна на обяд в катедралата Свети Вит в Пражкия замък. В същия момент в цялата страна беше запазена минута мълчание и бяха изстреляни 21 топовни салюта.
Френският президент Никола Саркози пристигна в Прага въпреки кризата с Турция, както и американският държавен секретар Хилари Клинтън и съпругът й Бил Клинтън, бивш президент на САЩ, британският премиер Дейвид Камерън и бившият американски държавен секретар Мадлин Олбрайт, която е от чешки произход.
"Днес сме в Прага. Цяла Европа се събира около паметта на Вацлав Хавел. Какво е посланието на този човек? Да имаме убеждения. Да се борим за тях. Да защитаваме диалога и уважението. Да погледнем миналото му и да си направим заключения за бъдещето", заяви Саркози пред френски журналисти преди церемонията.
"Вацлав Хавел беше велик човек, с когото се запознах заедно с първата му съпруга. Смятам, че той даде свободата на много страни и на много хора благодарение на борбата си и смелостта си", заяви от своя страна френският актьор Ален Делон, който пристигна в Прага заедно със Саркози.
Службата в катедралата се отслужва от архиепископа на Прага Доминик Дука и от помощник-епископа на Прага Вацлав Мали, и двамата бивши политически затворници по време на комунистическия режим, който рухна с Нежната революция, ръководена от Хавел през ноември-декември 1989 г.
Хавел, който беше символ на борбата за свободата и демокрацията, почина в съня си в неделя на 75-годишна възраст в дома си на 150 км от Прага. Ковчегът с тленните му останки беше изложен за поклонение от понеделник в чешката столица. Церемонията в катедралата Свети Винс беше предавана пряко по Чешката държавна телевизия и на големи екрани в квартал Храдкани, заобикалящ замъка, който е резиденция на чешките президенти.
Следобед семейството на Хавел - вдовицата му Дагмар Хавлова и брат му Иван Хавел, ще си вземат последно сбогом с него в крематориума Страшнице. Пепелта на бившия чешки президент ще бъде положена след Коледа в семейната гробница в гробището Виногради, съобщи говорителката на канцеларията на Хавел Сабина Танчевова. /АФП

205
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар