Ив.Иванова: Когато се натрупат дела в спецсъда, проблемите ще излязат наяве
В мотивите на законопроекта за спецсъда пишеше, че това ще доведе до ускоряване на съдебната фаза на наказателните производства, на делата от този съд. В България има едно изследване само, което показва средната продължителност на делата в България, съотношението е 2 към 1 на делата от досъдебната фаза към съдебната фаза.
Това изследване е на Центъра за либерални стратегии. Това каза пред Нова телевизия Иванка Иванова, директор на правната програма на Институт "Отворено общество" за специализирания съд у нас.
Досега съм видяла един сериозен аргумент в подкрепа на създаването на специализиран съд – аргументът е на Галина Тонева, заместникът на главния прокурор. Тя каза, че има сериозни притеснения за това, че на отделни места в провинцията дотолкова са обвързани местната власт и съдебните органи, че е малко вероятно там да започнат дела срещу местния чорбаджия или местния агресивен човек. Но един централизиран съд в София би решил този проблем, обясни Иванова.
Членство в организирана престъпна група е критерият за гледането на дела от спецсъда. Тепърва трябва да видим дали създаването на спецсъда няма да попречи на работата на други звена, разследващи организирани престъпни групи, допълни Иванова. Според нея, се създава възможност прокурорът, който решава какво ще е обвинението да си пазарува съд, тоест да решава това дело от кого да се гледа – дали от районна прокуратура, да кажем, или от специализирания съд. "До 1-2 години, когато започнат да се трупат делата в съда, проблемите ще започнат да излизат и ще се натрупат, защото начинът на реформата на съдебната система не беше да изчистим проблемите в полицията, прокуратурата, а в създаването на допълнителни органи, което натоварва финансово бюджета за съдебна власт без да се решават основните проблеми", категорична е Иванова.
Тя каза, че организирана престъпна група може да има навсякъде. Тя беше въведена като квалифициран състав към голяма част от престъпленията, които съществуват в Наказателния кодекс. Като се претупа една работа, обаче, тя не се прави достатъчно добре. Търси се справедливо решение, не просто бързо решение.
На теория най-добрите специалисти трябва да работят в спецсъда. На практика различният начин, по който се предлагаше да бъдат избирани магистратите отпадна. В момента тези магистрати отговарят на същите критерии, на които отговарят магистратите, които са в обикновените съдилища. Беше спорно да се приеме допълнителен орган, при условие, че знаем, че имаме проблеми и със съда, и с прокуратурата по отношение на делата с висок обществен интерес, каза още Иванка Иванова. /БГНЕС
219
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар