Да се развали договора между Община Шумен и частните инвеститори в „Топлофикация” – „Титан пауър” и „Ер Ве Е България”, реши временната комисия, свикана с решение на местния парламент, заради проблема с парното. Тя изготви и днес прие доклад от над 30 страници, който ще бъде предаден и в прокуратурата.
От документа става ясно, че дълговете на шуменската „Топлофикация” вече са достигнали 19 млн.лв. Дружеството е във фактически фалит от поне две години. Членовете на комисията не са получили достъп до документите на дружеството и затова в доклада липсват данни за настоящото му финансово състояние. Председателят на комисията Христо Дечев, който е и автор на доклада, е поискал среща с изпълнителния директор на „Топлофикация” Димитър Зайков, но такава не се е провела, въпреки че съдействие за това обещал и кметът Красимир Костов.
Комисията е разгледала само междинния финансов отчет на дружеството за 2011-та и отчета за 2010-та. В доклада е направен анализ и на управлението на бившите директори Иван Кунев и Христо Христов. Става ясно, че от печалба в размер на 250 хил.лв за 2004-та година, инж. Кунев води предприятието до загуба от 4,891 млн.лв за 2009-та, като за периода са натрупани загуби от общо 12,888 млн.лв. При Христов задлъжнялостта на ТЕЦ-а нараства с още 2,939 млн.лв и достига в края на 2010-та 16,335 млн.лв. Към същата дата активите на дружеството са около 7 млн.лв, което означава, че те са „крайно недостатъчни за покриване на дълга”.
Според комисията „Топлофикация” не плаща на „Булгаргаз” ЕАД за потребения газ. Последният трансфер е от 30-ти януари 2011-та, когато били преведени последните 74 хил.лв. Това е в нарушение на договора с Общината, според който инвеститорите „Титан пауър” и „Ер Ве Е България” трябваше да платят на „Булгаргаз” 2 млн.лв по утвърден погасителен план.
Частните фирми трябваше още и да предприемат стъпки за въвеждане в експлоатация на нови когенерационни мощности. На заседанието на комисията днес общинският съветник Иван Капралов представи документ от Министерството на околната среда и водите, от който се вижда, че през април т.г. „Титан пауър” е внесла инвестиционно намерение за когенерация, но после не е представила нито един от исканите документи, нито е отговорила на поставените въпроси. „Ясно е, че в „Топлофикация” нямаме никакъв инвеститор, а още по-малко стратегически. Затова единственото решение, което можем да вземем, е за разваляне на договора”, каза Капралов.
Председателят на временната комисия Христо Дечев предложи проект за решение от 6 точки, като първата бе прекратяване на договора, заради виновното му неизпълнение от страна на „Титан пауър” и „Ер Ве Е България”, с 30-дневно предизвестие. Също така комисията гласува да задължи кмета да предяви иск за неустойки, както и да се освободи борда на директорите на ТЕЦ-а.
Всички точки бяха приети с единодушие с изключение на тази за предаване на доклада в прокуратурата. Тя също бе приета, но с един глас портив, този на общинския съветник от БСП Генчо Гатев. Николай Калев и Росица Антонова се въздържаха.

Решението на комисията за разваляне на договора с „Топлофикация” трябва да бъде потвърдено от Общинския съвет. Това ще стане на сесия в края на месеца.
ШУМ.БГ
Коментари
морския
и къде отидоха парите които ние гражданите плащахме за потребление,няма ли в тая държава прокуратура или и там кмета дърпа конците
Анонимен
Сетила са Мара да са побара.
Анонимен
Иван Кунев - мошеник и крадец