Борисов: Ще браним финансовата стабилност
Финансово-икономическата стабилност ще я браним, докато това правителство е на власт. Всичко друго е популизъм, всичко друго е много опасно за следващите правителства и поколения. Това каза премиерът Бойко Борисов на среща с бизнеса, предаде репортер на БГНЕС.
Затова премиерът очаква в парламента "българската политическа класа, която е там, да гласува за пакта за финансова стабилност". "Той не е на ГЕРБ, не е наш. Той е гарантиращ и за чуждите инвеститори, и за българските граждани. Пактът гарантира стабилност за следващите години".
Премиерът изтъкна още, че страната ни е избрала да бъде сред страните, които са дисциплинирани и не чакат да бъдат подбутвани и подпомагани. Затова и в ЕС защитаваме пакта за финансова стабилност, особено в частта, в която изисква да се спазва 3% дефицит и 60% таван на дълга. Той отново се похвали, че според финансовите показатели България е сред трите най-дисциплинирани държави в Европа. Борисов подчерта, че това, което сега предстои на много държави в Европа да направят "България и българският народ години наред си го е изстрадал и извоювал и сега е време, когато трябва да започне и своя икономически растеж". Що се касае до споровете за това дали трябва да се увеличи дефицитът, Борисов каза, че много от държавите, включително и от бившия източен блок са направили този експеримент и това е показало, че това е фатално за икономиката и финансите. Борисов отново подчерта, че ще продължи с реформите и със съкращенията в сфери, където няма икономическа ефективност. Колкото и болезнени да са те, той отново подчерта той отново коментира и въпросът с отпуските на държавните служители, които се ползват в държаната администрация. Те ще бъдат обсъдени на тристранния съвет след няколко дни. Според Борисов няма никаква логика отпуските да бъдат придобивка, след като не се ползват, тъй като платеният отпуск се дава, за да се съхрани здравето на служителя и той да е по-работоспособен.
На практика обаче се събират десетки дни отпуска, които не се ползват. Той даде за пример, че един директор на дирекция в министерство има право на 43 дни платен отпуск. Към тях се прибавят и празниците. Така според сметките на българския министър-председател в администрацията има служители, които работят 200 и няколко дни в годината, а в техния сектор се падат по 20 дни отпуска.
Един човек с два месеца платен отпуск, ако е музикант, той ще забрави да свири, даде за пример министър–председателят. "Два месеца, ами те затова не ги ползват хората отпуските, защото какъв ръководител ще бъде този, който два месеца от годината няма да го има? ", разгневено заключи премиерът. След това добави, че това е тема, по която в момента се работи много сериозно. "И колкото и да е болезнена и колкото и да е непублично прието – това ще ядоса много хора, но тук според мен трябва да се въведе справедливост!", обеща той. Разсъжденията му стигнаха до там, че да обясни, че в противен случай се получава така, че в края на всяка година или когато служителите тръгнат, "ние изплащаме стотици дни отпуска". За да илюстрира допълнително тезата си дори даде за пример служителка в министерството на икономиката, която имала да ползва 280 дни отпуск. Ако си ги ползва, според премиера тя ще забрави и това къде и е работното място.
Премиерът изтъкна пред бизнеса, че "най–ценните, най-милите инвеститори са тези, които създават работни места и произвеждат стоки за експорт". Той пак разви и тезата си, че светът петрол ще намери, храна обаче все по–трудно ще се намира. А България има голям потенциал в тази посока. /БГНЕС отново подчерта той отново коментира и въпросът с отпуските на държавните служители, които се ползват в държаната администрация. Те ще бъдат обсъдени на тристранния съвет след няколко дни. Според Борисов няма никаква логика отпуските да бъдат придобивка, след като не се ползват, тъй като платеният отпуск се дава, за да се съхрани здравето на служителя и той да е по-работоспособен.
На практика обаче се събират десетки дни отпуска, които не се ползват. Той даде за пример, че един директор на дирекция в министерство има право на 43 дни платен отпуск. Към тях се прибавят и празниците. Така според сметките на българския министър-председател в администрацията има служители, които работят 200 и няколко дни в годината, а в техния сектор се падат по 20 дни отпуска. Очаквайте подробности. /БГНЕС
272
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар