Дончев: Цунами от сигнали за нередности преди изборите
През 2011 година един от основните критери, който генерираше забавяне на разплащания в някои случаи беше цунами или някакъв друг природен феномен от сигнали за нередности по проекти специално за общините точно преди местните избори. Това каза министърът по управление на средствата от Европейския съюз Томислав Дончев, предаде репортер на БГНЕС.
Той посочи, че това е било основният проблем, за да се платят на общините европарите. Той определи количеството сигнали преди изборите като вълна, но после се поправи и каза, че това не е точния термин. Правилата изискват всеки сигнал за нередност да се регистрира и да се обработи. "Има си процедурен и методически ред, по който се прави това. Няма значение колко сериозно изглежда на пръв поглед, няма значение кой е подателя, той трябва да бъде обработен", каза министърът. Според него, не е необходимо да се обяснява каква е причината за цунамито от сигнали преди местния вот. Той не можеше да посочи конкретни данни, но каза, че са "много повече отколкото предходната година и много повече отколкото примерно в периода спрямо началното на 2011г."
"Това беше очаквано от нас, повечето управляващи органи бяха подготвени за едно такова увеличаване на броя сигнали, въпреки всичко това отнема време", обясни Томислав Дончев. Той посочи, че в някои от случаите, когато има сигнал за нередност се спира обработката на плащанията и се спира възстановяването на плащанията, докато властите бъдат сигурни, че сигналът няма основание.
Томислав Дончев отрече да има общини, на които е забавено плащането с 2 – 3 години. Той каза, че чува такова нещо за първи път и го определи като "абсолютно екстремално" и дори е удивен. "Напълно е възможно да има проект, който не приключен за две години – това обаче е единствено може да се дължи на изключително тежка нередност и очакване компетентен орган – примерно прокуратурата или последващо съдебно производство да покаже какво е окончателното решение. Има нормативно определени срокове, които като цяло се спазват", каза той.
Като цяло обаче едно искане за плащане и получаването на плащаният в повечето случаи отнема период от няколко месеца. "По – дълъг период, освен ако не е станала някаква грешка може да се дължи единствено на съдебни производства или други проверки", категоричен е Дончев.
Голяма част от българските оперативни програми имат под 1% грешки. Това каза министърът отчете за напредъка на страната за структурните фондове през 2011г. Той определи този процент на грешки като "изключително нисък" и каза, че това е ярко доказателство за системата за финансова дисциплина и контрол, въведена у нас.
За 2012 година властта у нас си постави 10 приоритета за 2012г. за управление на европарите.
Първият е реалния старт на механизма за оказване на техническа помощ от международните финансови институции. Томислав Дончев очаква през 2012 година да стартират 7 проекта. Сред другите приоритети е и този за реалния старт на инициативата мобилна група от 10 експерти, които на терен ще могат да оказват помощ на българските местни власти за евро финансирани проекти. През първата половина на следващата година Томислав Дончев разчита да бъдат открием голяма част от 27 – те информационни центъра, които работят във всеки областен град и ще предоставят информация за възможностите за кандидатстване за европари.
По оперативна програма "Транспорт", България има реализирани 14 км. ж.п линии, 11 км. двоен релсов път. И още от материалното изражение на проектите финансирани от ЕС: 391 фирми, получили подкрепа от ОП "Конкурентоспособност", над 16 км. реконструирани канализационна мрежа, над 15 км. изградена водопроводна мрежа. Почти 700 000 души, включени в проекти на ОП "развитие на човешкия ресурс", близо 77 400 включени в обучение за придобиване на професионална квалификация, 93 600 за придобиване на ключови компетенции и др. /БГНЕС
235
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар