След повече от 4 часа със 166 гласа "за", 3 "въздържал се" и само 6 "против" НС прие решение за забрана върху прилагането на технологията хидравлично разбиване при проучване и/или добив на газ и нефт на територията на България, предаде репортер на БГНЕС.
Против бяха шестима депутати от Синята коалиция, а двама техни колеги от десницата и един депутат от ГЕРБ се въздържаха.
Депутатите забраниха прилагането на технологията хидравлично разбиване, хидравличен удар, хидравлично разпукване, хидрофракинг, фракинг и/или всяко друго наименование, което описва вкарването на смес от вода и други течни или гелообразни субстанции с химични съединения, елементи или компоненти, пропанти, флуиди. Както и механични и/или органични пълнители, под налягане по-голямо от 20 атмосфери под земята, при проучване и/или добив с цел извличане на нефт и природен газ на територията на България.
Забраняват се теренните проучвания за издирване на находища или възможности за добив на нефт и природен газ, включително и шистов газ, на територията на България, за които се използват тези методи. Забранява се добивът на шистов газ по тази технология. Всички проучвателни или добивни дейности, предвиждащи забранената технология, се преустановяват незабавно, считано от деня на обнародване на решението. Нарушителите ще бъдат санкционирани с глоба от 100 милиона лева. На физически или юридически лица, получили вече разрешение за проучване или концесия за добив на нефт и газ, засегнати от настоящата забрана, се дава срок от 3 месеца, от влизането в сила на решението, да представят за одобрение преработените работни проекти.
Тези, които не направят това в срок или чийто нови работни проекти не отговарят на изискванията, губят дадените им права. Забраните не се прилагат за научни изследвания, които едновременно отговарят на няколко условия – независими научни организации без търговска цел, които имат предмет на дейност проучване на рисковете от добива на нефт и природен газ и не използват забранената технология. Забранява се издаването на лицензии, сключването на концесионни и други договори, както и извършването на всякакви други действия в нарушение на решението. Контрол по прилагането на решението се възлага на Министерски съвет.
По предложение на депутата Валентин Николов от ГЕРБ настоящата забрана ще безсрочна и ще важи за цялата територия на Република България, включително и акваторията ни в Черно море. /БГНЕС
Коментари
ит
най накрая, честито!
Анонимен
да почерпите
Шуменка
Аз не вярвам. Нали трябва да върнат комисионните.
СИД
БРАВО СЕГА САМО ОВЪРГАЗ И КРЕМЪЛ ЩЕ ПЕЧЕЛЯТ ОТ НАС НИТО СТОТИНКА НА АМЕРИКАНЦИТЕ. РУМЪНЦИТЕ НЕКА ГО ВАДЯТ И ГО ПРОДАВАТ НА НАС НИЩО ЧЕ ТЕ КАТО ВАДЯТ МОГАТ ДА ЗАМЪРСЯТ НАШИТЕ ВОДИ КАКТО ЗНАЕТЕ СМЕ НА ЕДНА И СЪЩА ПЛОЧА.БРАВО АДМИРАЦИИ .
Наталия
Браво!
Най-после се стигна до народната воля.Всъщност въпроса не е коя фирма ще прави проучването и добива на шистов газ ,а В технологията.За съжаление тя/ТЕХНОЛОГИЯТА/ е единствена-хидравличен удар или както е написано в заглавието ХИДРОФРАКИНГ.Тази технология можеше да доведе до екологична катастрофа цяла Североизточна България.
Анонимен
Е сега няма да мрем от екологична, а от икономическа катастрофа . Все тая