Б. Велчев: Разследванията бяха половинчати
Боя се, че голяма част от разследванията, които сме правили през годините, включително и по тежки дела за организирана престъпност, бяха половинчати. Това призна главният прокурор Борис Велчев, който заяви, че у нас не са оценили своевременно необходимостта да се направи опит за пълноценни финансови разследвания, предаде репортер на БГНЕС.
Главният прокурор Борис Велчев коментира доклада на Европейската комисия по механизма за сътрудничество и проверка за България. ЕК напомня за това в предишни свои доклад. Велчев призна, че "не се отиде до край, не се анализира имуществото на тия лица, не се направи необходимото да се установят подставените лица и това имущество да бъде съответно конфискувано. Аз съм готов веднага да си призная вината за това. Аз лично подцених този проблем", зави той.
Друга бележка в работата на прокуратурата, която отбеляза Велчев, но и тя е от доклада от средата на миналата година, е свързана с работата по европейските фондове. "Основателно ни критикуваха за това, че не търсим отговорността за цялостната картина на престъпната дейност и не търсим отговорността на евентуалните длъжностни лица". Тук обаче той посочи, че това не е изцяло отговорност на държавното обвинение и че вече е говорил с правосъдния министър. За това, че правилата, по които се отпускат европейски средства да не позволява размиване на отговорността. "Това е реален проблем", заключи Велчев.
Третото нещо, за което той подходи самокритично е работата по противодействие на корупцията. "Аз съм длъжен да призная, че борбата с корупцията в България не дава необходимите резултати", каза главният прокурор. Той посочи, че едва след две години напомняне, тази година ще се направят специализирани екипи за противодействие на корупцията.
Главният прокурор каза, че няма да дава оценки на доклада от днес, но посочи, че той е технически и като цяло отразява обективно и вярно картината.
Велчев изтъкна, че обвинението има няколко инициативи за преструктуриране на прокуратурата. Най-вероятно от утре ще бъде факт и новото звено във ВКП, което Велчев обяви вече за разследване на униформени и служители на МВР и на МО. Стана ясно, че в него ще има и военни прокурори. Той отново разви тезата си, че разследванията по престъпленията, извършвани от полицаи се извършвали по-ефективно, когато те бяха подсъдни на военните съдилища и прокуратури, и полицаите са имали повече респект.
За Велчев най-важната препоръка от доклада днес е свързана с подобряването на прокурорската практика, защото от това е функция и осъдителните присъди. Той посочи, че има програма за това. Предстои голяма част от методическите актове да бъдат обсъдени и с наши неправителствени организации и с чуждестранни експерти.
Що се отнася до критиките за ВСС в доклада зам.–главният прокурор Галина Тонева подчерта, че вече са инициирали срещи с НПО и да се изработи нов модел на правила, по които и обвинението да може да избира своите представители в кадровия орган. От обвинението се надяват така да успеят докладът в средата на тази година, който ще оценява механизма за 5-те години, да има съвсем нови звучене.
От прокуратурата имат две критични бележки към доклада. Те се отнасят до броя на оправданите магистрати и броя на делата по ерофондовете. Във ВКП е приет график на всички мерки, които трябва да се изпълнят, за да се отговори на доклада от средата на миналата година. "Нашата амбиция е да ги изпълним всичките. Взели сме си поука, имаме конкретни стъпки, които следваме и се надяваме те да доведат до конкретни дела", каза Борис Велчев. /БГНЕС
292
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар