Общинските съветници в Шумен, кметът и заместниците му, ще получат нови служебни лаптопи, на които ще работят по време на сесия. Идеята е да се спести хартия, а вносител на предложенето е председателят на местния парламент Георги Колев, който разказа за него днес на заседание на Консултативния съвет.
Софтуерът и обучението за работа със системата ще струват около 40 хил.лв, а месечната такса за поддръжката й ще е около 400 лева. Отделно от това е цената на самите лаптопи и системния сървър. Общата цена на хардуера, софтуера и обучението засега не е ясна.
„Предложението от фирма „Контракс” е много интересно и практично. Системата най-вече ще спестява много средства, които сега се дават за отпечатване на докладните на хартия”, каза Георги Колев и даде като пример, че отпечатването на само една докладна - за бюджета, е струвало над 400 лева. „За 2011-та година са отпечатани 160 375 листа хартия, които струват 16 038 лв”, каза още Колев. Според него е задължително да се проведе и обучение, тъй като някои от съветниците нямали нужните умения за работа с компютър. „От същата фирма отправиха предложението си и предния мандат, но нямахме 80 хил.лв и затова не внесох въпроса за обсъждане”, обясни Даниела Русева. Със служебни лаптопи и същата система работят съветниците във Велико Търново, Кюстендил, Горна Оряховица и Казанлък.
Стана ясно, че за Шумен ще се купят 50 лаптопа – за 41-те съветници, за петимата зам.-кметове, за кмета и за протоколистките.
Към момента 17 общински съветници са декларирали отказ от хартиени копия на материалите за сесия и ги получават по електронен път на имейл, както журналистите. Преди близо 6 години шуменският Общински съвет внедри система за електронно гласуване, която не струва на местната хазна нищо, защото беше финансирана по проект.
Новото предложение ще бъде гласувано от съветниците на насрочената за 20-ти февруари сесия.

Консултативният съвет към шуменския Общински съвет
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
няма пари за чистене на улиците а за лаптопи на хрантутниците ще дават
не разбиращ
Нали знаете - Контракс=ЕГЕ ,а от коя партия са ЕГЕ всеки знае...
гшуъг
Това не е ли този Колев дето беше подсъдим за далавери в една банка (първа източна международна банка)май беше
fiaslglo
крайно време е шуменци да се съберат пред общината и да изритат тези нагли корумпирани боклуци от там
селянин
И съветниците, и депутатите ние си ги избираме. По време на избори спите, сега сте се разписали. Кметовете също ние ги избираме, а те назначават чиновниците по кабинети, които ви служат. Ние Севлиево не можем да догоним, та Велико Търново ли ?
прочети
Стоките на по-развитата страна са по-конкурентноспособни и фалират производителите в по-слабо развитата страна. Оттам по-слабо развитата страна остава без производства, хората остават без работа, а държавата без приходи. Почва се разпродажба на каквото има и докато има. Бедността нараства, хората се навиват да работят на чужди инвеститори за все по- малко и по-малко пари. Единственият сигурен доход който им остава е от дейност в която имат абсолютно предимство. Най-често това е добивната промишленост, щото източника на природен ресурс не може да се премести. Така се раждат държавите „суровинни придатъци”, както и „банановите републики”. Онова което почти сигурно не знаете е, че тази "философия" за „суровинните придатъци” е доста старичка. За пръв път е формулирана през 18ти век от Робърт Уолпоул (1676-1745) – първият британски министър председател (1). Разбира се това не е просто фраза. Тя е част от цялостната колониална политика на Британската империя. Според тази политика на колониите се забранява да развиват високотехнологична (за времето си) промишленост. Тяхната роля е била да добиват суровини за метрополията както и да се занимават с нискотехнологичен труд с ниска добавена стойност. Тази политика Британската империя е налагала на всички свои колонии включително Северна Америка. САЩ още не са съществували. В последствие САЩ извоюват независимост и постигат икономическо развитие пак с протекционизъм, чийто основен стратег е малко известният (защо ли?)
Ние трябва да осигуряваме пазари на западните компании. И сме принудени да го направим, за да не бъдем първобитни хора. Мислете, ако имате с какво.
hayde na protest
добре де, стга сме дрункали само, едва ли коментарите тук значат нещо за коъто и да е общинар... хаъде да излезем на протест, за да усети шумен, че нормални, разсудни и свободолюбиви хора зивеят в него!
* Коментар транслитериран от системата
0 3хартия
Eй, прост народ, пуснаха им мухата за някаква техника, а през това време шефовете на общински фирми си карат джипките, харчат бензин, други пък източват яко и така нататък. Вие си гонете мухите, а големите комари не виждате.
недев
Не лаптопи ами таблети да си купят,че е по-актуално сега.Срамота!