25 страни подписаха новия бюджетен пакт на ЕС
25 европейски държави подписаха новия пакт за бюджетна дисциплина, който предотвратява прекомерното харчене, но вече създава сериозни проблеми на някои от страните, ударени от икономическата криза. На първо място това е Испания, но също и Холандия.
Договорът, който беше поискан от Германия в замяна на финансовата й солидарност с партньорите й от еврозоната, беше подписан от 25 от 27-те държави членки на ЕС. Великобритания и Чехия отказаха да се присъединят. Договорът трябва да бъде ратифициран поне от 12 държави членки, за да влезе в сила и всяка страна от еврозоната, която не направи това, няма да може да се възползва повече от финансовата помощ на нейните партньори.
"Това е важен етап за засилване на доверието в нашия Икономически и валутен съюз", заяви президентът на ЕС Херман Ван Ромпой на церемонията по подписването в последния ден от срещата на върха в Брюксел. Договорът предвижда "златни бюджетни правила", налагащи равновесие на публичните сметки и по-автоматични санкции срещу държавите с прекомерни разходи.
Но още преди да е влязъл в сила, бюджетното правило, което пактът възнамерява да наложи, е поставено под съмнение заради все по-влошаващата се икономическа обстановка и рецесията в еврозоната.
Испания съобщи в понеделник за рязко увеличаване на публичния си дефицит от 8,51% от БВП през 2011 г., въпреки че пое ангажимент да го намали до 4,4% от БВП през 2012 г. и до 3% през 2013 г. и се опитва да постигне облекчаване на целта. Мадрид "ще изпълни всичките си ангажименти в областта на уравновесяването на бюджета, но обстоятелствата се промениха. Икономическото положение е много различно от това през миналата година", заяви испанският финансов министър Луис де Гуиндос.
Истинската изненада обаче дойде от Холандия, която е склонна да критикува прекомерните разходи на партньорите си, но на свой ред беше принудена да направи нови икономии заради по-лошото от планираното влошаване на конюнктурата. Вчера Европейската комисия прикани твърдо либералното правителство на Марк Рюте да спазва ангажимента си в областта след публикуването от Централното бюро на Холандския план на занижени прогнози за икономиката.
Институтът очаква бюджетният дефицит да достигне 4,5% от БВП тази година, но и догодина ще надвишава установения в ЕС лимит от 3%, както и през 2014 г. (4,1%) и през 2015 г. (3,3%). "Холандия е страна, чийто глас се чуваше много във връзка със засилването на правилата ни за бюджетно наблюдение" в еврозоната, "така че е нормално да смятаме, че те ще приложат същия подход и към собствената им политика", заяви говорител на Комисията.
Освен Испания и Холандия, и други страни рискуват скоро да имат проблеми с уравновесяването на публичните си финанси навреме и е възможно ЕК да започне наказателни процедури срещу тях. /АФП
209
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар