Икономии в ЮНЕСКО след спирането на американските пари
Генералната директорка на ЮНЕСКО Ирина Бокова обяви серия от икономии за 2012-2013 г. заради спирането на американското финансиране след приемането на Палестинската автономия в агенцията на ООН през есента на м. г.
Според Бокова бюджетът на ЮНЕСКО ще бъде намален през тези две години с 29% до 465 милиона долара, съобщи тя в доклад пред държавите - членки от Изпълнителния съвет на агенцията. Той провежда заседание в Париж до 10 март.
Решението е взето, след като на 31 октомври САЩ съобщиха, че спират вноската си в ЮНЕСКО, след като същия ден Палестинската автономия беше приета като 195-та държава - членка на организацията. Два американски закона от началото на 90-те години на миналия век забраняват финансирането на специализирана агенция на ООН, която приеме Палестинската автономия като пълноправен член.
Наред с вече направените икономии до края на 2011 г. Бокова иска да намали с 15% общата сума на административните разходи до края на 2013 г. и да увеличи с 10% броя на публично-частните партньорства до края на 2012 г., за да генерира нови ресурси. Бокова реши да не подновява през този период 200 позиции в отделните страни и в централата на Агенцията на ООН за образование, наука и култура в Париж.
Според Бокова тези бюджетни ограничения целят също така да създадат "култура на отговорност" и "на ефективност" на ЮНЕСКО, която често е критикувана заради прекомерно харчене на пари. Тя обяви също така промяна на центъра на програмите на агенцията, но обеща да запази приоритетните проекти като ограмотяването в африканските страни.
Някои програми обаче може да бъдат забавени, като например създаването на система за предупреждение за цунами в Карибския басейн, която получаваше извънбюджетно финансиране от САЩ, заяви Бокова. За намаляване на негативните последици Бокова смята да се възползва от спешния фонд, създаден след американското решение.
Към края на февруари този фонд разполага с 26,3 милиона долара, от които 20 бяха предоставени от Катар и пет - от Турция. Индонезия обеща да предостави 6 милиона долара, а Габон - 2 милиона долара. /АФП
237
3
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Хахаха
Ще видим кон боб яде ли и комунист без американска помощ може ли. Справка - СССР, КНДР.
.
Жалко,че заради политика се опорочават дори и такива идеи и организациите, които са създадени именно за да помагат за запазването на културното наследство,да помагат с хуманитарна помощ на нуждаещите се в света.Няма оправдание,че заради признаването на един изстрадал народ било то и арабски или без значение какъв се спира наказателно финансирането на нещо толкова добро и чисто.Относно коментара преди мен бих си позволил да спомена,че заради такива мисловно обременени и не изживели комплексите си- коне с капаци няма да станем европийци никога.
Хахаха
И европеец без американска помощ не се става. Справка - Втората световна и след това.