На общо 22 деца е направена чернодробна трансплантация от 2004 година досега. От тях 16 са спасени, съобщи директорът на Университетска болница "Лозенец" доц. д-р Любомир Спасов, предаде репортер на БГНЕС.
Тези деца не са имали никакъв друг шанс за оцеляване, освен трансплантация, убеден е доц. Спасов. Само три от чернодробните трансплантации на деца са от трупен донор, едното дете е починало. През 2010 година Асен е получил черен дроб от трупен донор, но поради предаден сепсис, умира след интервенцията.
Днес така и не стана ясно дали в болница "Лозенец" се прави предварително изследване на органите, които се трансплантират. "Трансплантираме органа, който се подава, разчитаме на данните, които се подават от Агенцията по трансплантация", обясни доц. Спасов. "Донорството е изключително сложен процес. 68 живи донори са били изследвани в болницата, от тях много малко са били подходящи", каза още той.
"През 2002 година започнахме да се подготвяме да извършваме трансплантация. С професора, извършил първата чернодробна трансплантация в света през 1963 година разговаряхме и започнахме да се подготвяме за чернодробни трансплантации. Първата ни трансплантация извършихме през 2004 година в Университетската болница в Есен, Германия. В края на същата година извършихме и чернодробна трансплантация в България - на 7-годишна момиченце от жив донор - неговия баща, която беше успешна", разказа доц. Спасов.
През 2004 в болницата правят само една детска чернодробна трансплантация – на Памела и тя е успешна, през 2005 година има са направени трансплантации на пет деца, едно, от които не е спасено, през 2006 година трансплантациите са две и двете са успешни, през 2007 година има само една трансплантация, след която детето умира. През 2008 година в "Лозенец" трансплантират черен дроб на четири дечица, едно от тях не е спасено. За 2009 година трансплантациите са три, едно от децата умира, за 2010 и 2011 година статистиката е същата - три трансплантирани деца, от които едното не е спасено.
"На възрастни са направени 56 трансплантации. От всички трансплантирани спасените са 64", обясни още доц. Спасов. Във всичките чернодробни трансплантации аз съм бил трансплантатор, участвал съм и в бъбречни трансплантации, обясни той. Самият той е правил две трансплантации на сърце на двама души, които вече не са живи. "Ние имаме удостоверение за извършване на трансплантации, издадено през 2004 година от Изпълнителната агенция по трансплантации и през годините то е преиздавано и препотвърждавано" , коментира доц. Спасов.
Директорът на Университетска болница "Лозенец", който има специалност по обща хирургия и по кардиохирургия, коментира и констатациите на дирекция "Медицински одит". "В изискванията за трансплантации няма изискване човекът, който ги извършва да има специалност по детска хирургия. Стандартът, който е валиден е стандарт № 6 за извършване на трансплантации. В България няма стандарт за детска чернодробна хирургия", заяви той. Спасов призна, че болницата не изпълнява изискванията на Наредба № 20, но влезе в тълкувания на нормативната уредба. "В Наредба № 20 за хирургия от 2010 година е упоменато, че детски чернодробни трансплантации би трябвало да се извършват в клиника второ или трето ниво по детска хирургия с участието на детски хирург, но тази наредба е обща по отношение на Наредба № 6, което е специална и е важащата в областта на трансплантациите", смята той. Спасов коментира, че стандартите, въведени през 2010 година имат период, в който трябва да се синхронизират с другите нормативни документи и че болницата отговаря на изискванията на Наредба № 6. Той е категоричен, че болницата отговаря на изискването да има над 10 чернодробни операции през 2008, 2009, 2010 година, но така и не каза колкото точно такива са били правени през трите години в лечебното заведение.
Началният бюджет на болницата за 2011 година е близо 13 милиона лева, след това следват множество корекции на бюджета свързани с трансферите от НЗОК, които са над 7 милиона лева. Приходите от платен прием на пациенти са около 1.6 милиона лева, а приходите от МЗ за извършена хемодиализа са над 200 000 лева. Болницата приключва годината с бюджет, в който приходите и разходите са равни на 31 милиона лева, защото през годината са получени и допълнителни трансфери от националния бюджет. От целия бюджет около 2.5 милиона лева са били разпределени за други възнаграждения към персонала. "Аз съм получил допълнително възнаграждение в рамките на 15 000 лева на месец за допълнително положен труд като кардиохирург и като хирург. Заплатата ми е около 1000 лева, а за това, че съм декан получавам около 600 лева", призна доц. Спасов. /БГНЕС
Коментари
Д-р Йозеф Менгеле
Българите яко биват избивани по всички възможни - чрез геноцид, децата и родилките в болниците, по - възрастните и от престъпниците...Но пък циганите се толерират по всякакъв начин - подминаване на педофилията, еб....анеи раждане още щом им поникнат циците, социални помощи, поощряване на кражбите им и на всякакви престъпления. Важното е да няма българи. Дълбоко подозирам, че инструкциите и на братята американци и на европейци са - до 30-тина година България да стане средище на всички европейски цигани! Помнете ми думата, че това е целта!
ха
чула жабата, че подковават коня и тя си вдигнала крака, да кажат докторята колко паи са вземали за тези операции, тази болница е най неподходящата за това, докторите са се напънали само заради парите, мамицата им ненаядена