Присъединяването ни към Шенген ще бъде гласувано през септември
Присъединяването на България и Румъния към Шенген ще бъде гласувано през септември. Решението е взето на днешното заседание на Съвет "Правосъдие и вътрешни работи" в Брюксел, съобщиха от МВР.
"Надявам се, че през септември България и Румъния ще се присъединят към пространството "на двуетапен режим"", това заяви след заседанието на Съвета министър Цветан Цветанов. По думите му, без мнения против Съветът е приел през септември да гласува присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. Той съобщи, че се е срещнал с холандския министър по имиграцията и по въпросите на бежанците Герд Лерс. "Оценката, която се дава за реалното състояние днес на България и на Румъния, ни обнадеждава за промяната в позицията на Холандия, трябва да разясняваме на нашите холандски партньори предприетите мерки", заяви Цветанов.
Той отбеляза, че днес министрите са решили да бъдат изготвяни годишни отчети как държавите в Шенген спазват критериите за членство в зоната. Обсъдени са и предприетите от Гърция мерки за охрана на външните граници на ЕС. Цветанов съобщи, че операция "Посейдон" на Агенцията на ЕС за координация на оперативното сътрудничество по европейските граници "Фронтекс" ще продължи и през следващата година. В нея участват и представители на Холандия.
Тема на разговор по време на заседанието на Съвета са били и мерките срещу трансграничната организирана престъпност и общите усилия в областта на киберсигурността. Транзитиращите и гастролиращите банди са посочени като основни заплахи. По време на заседанието министър Цветанов е поставил въпроса за получаването на по-бързи отговори на следствените поръчки по дела срещу групи, заподозрени в измами с ДДС. Според него скоростта на изпълнението на поръчките възпрепятства по-бързото правораздаване по такива престъпления. Министрите на вътрешните работи са обсъдили и информационният обмен между европейските служби, като е уточнено, че той трябва да бъде в реално време, а файловете на Европол да съдържат максималната възможна информация за оформянето на анализи, какви са предизвикателствата и заплахите на отделните държави.
БГНЕС
189
2
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Атанас Буров
Искам да напомня на тъпаците, които не четат и не слушат - вече и Холандия иска да излезне от Еврозоната и да мине отново към националната си валута. И са изчислили, че загубите им ще са по - малки, отколкото ако останат с еврото и плащат вноските.
Красен-льохмана
По добре да минем към Китай и ще сме много по добре.Само със строителството на магистрали не става,трябва стандарта на живот да се вдигне,да се реши проблема с организираната престъпност и др.Някой мислят като заблуждават българите от евросъюза не виждат истината ли.Особено формалните назначения в съдебната система(формалните конкурси),а способните не ги допускат за да не им пречат след време на фалшивите обвинения.Трябва да стане както в Китай,хванат те че правиш незаконни работи до канавката.Когато всичко това се оправи сигурно тогава ще влезем в Шенген.