Кестерен: На България й трябва още един положителен доклад
Политическият климат в Холандия не се определя от една партия. Съмненията относно готовността на България да се присъедини към Шенген, се споделят от целия политически спектър в страната. Това заяви Н.Пр. Карел ван Кестерен, посланик на Кралство Нидерландия в България, предаде репортер на БГНЕС.
Посланик Кестерен уточни, че тези съмнения са породени от бушуващата криза в Европейския съюз и Еврозоната, която показа, че не е достатъчно да имаме обща система, но е важно тя да функционира добре. И трябва да има механизми, които да следят как се изпълняват условията за функционирането на тази система, независимо дали става дума за общата европейска валута или Шенген. Посланикът даде пример с някои европейски страни като Гърция и Италия, които са в Шенген, но там тази система не работи много добре.
Холандският дипломат заяви, че трябва да има два последователни положителни доклада преди Амстердам да вземе положително решение за присъединяването на България към Шенгенското пространство. В момента имаме нова ситуация след февруарския доклад на Европейската комисия, коментира посланикът и цитира думите на холандския премиер Марк Рюте, че този доклад е малко или повече положителен за България. Тоест на страната ни остава да получи още един положителен доклад и ван Кестерен се надява това да стане през лятото. "Това е изцяло в ръцете на България. Надявам се, че тя ще направи всичко, за да го постигне", заяви Н.Пр. Карел ван Кестерен.
Той отбеляза две теми, по които Холандия ще държи много България да отбележи напредък. Първата е приемането на ефективно законодателство за конфискуването на незаконно придобито имущество и неговото ефективно прилагане. Холандският посланик обясни, че вчера е имал среща с правосъдния министър Диана Ковачева, която му съобщила, че в някои членове този закон ще бъде усилен, като Кестерен не уточни за кои точно става дума. "Когато тези промени бъдат направени, новият закон ще бъде удовлетворителен", заяви дипломатът, но побърза да прибави, че е важно как се прилага този закон. След приемането му в България ще бъде създадена комисия, която ще го прилага и Холандското правителство внимателно ще следи нейната работа. Втората тема, която ще бъде следена, е прозрачните процедури по избор на Висши съдебен съвет, по които Министерството на правосъдието вече работи.
С един положителен доклад през лятото Холандия ще оттегли възраженията си по отношение на контрола на въздушните и морски граници. Следващата стъпка е за пълното прилагане на Шенген, което се изразява в премахването и на контрола по сухопътните граници на България с Румъния и Гърция, но това вече е тема, която ще бъде дискутирана като следващата стъпка на един по-късен етап - след като станат ясни резултатите от летния доклад. /БГНЕС
178
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар