Образувано е производство срещу бившия директор на РПИ Веселин Георгиев
Важно за нас е, че броят на използваните за 2011 СРС е намалял значително - с 2059 по-малко от използваните през 2010 г. Това каза ръководителят на Софийска градска прокуратура (СГП) Николай Кокинов, предаде репортер на БГНЕС.
Така за изминалата година са поискани 1 622 СРС, докато за предходната те са били 3681, а за 2009 г. - 2 545. Съдът е дал разрешение за използване на 1618 СРС. Николай Кокинов смята, че това намаление може би се дължи на обществената полемика и на натиска от страната на ръководството. Той припомни, че всички СРС минават през него и се преценяват.
Най-често градските прокурори на София през миналата година са искали разрешения за подслушване – 776 от исканите специални способи са били за това. След това са искали разрешения за проследяване – 399, за наблюдение 398. Най-малко от исканията за спецсредства са били за белязване – 13, за разследване, чрез служител под прикритие – 8. За изминалата година прокуратурата в град София е направила 260 искания да се вземе най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража", от тях са уважени 205, което е 79% от всички искания, докато за 2010 г. този процент е 89, 57%, още по-висок е той за 2009 г. - 85%. На този фон исканията за 2010 г. са били по-малко - 242, уважените обаче 195. 22 дела за миналата година са били със защитен свидетел.
Срещу неуважените искания са били подадени 13 протеста, сочи отчетът, от тях са уважени 5, неуважени 6 и неразгледани от съда 2. За 2011 г. с най-тежката мярка за неотклонение, според данните са 280, а с домашен арест 2. В края на периода с най-тежката мярка в ареста са останали 86 задържани.
От всички използвани СРС-та обаче само 40% са послужили за веществено доказателствено средство. Николай Кокинов обясни, че увеличените дела със защитен свидетел се дължат на "повишената загриженост за хората". Но не каза колко от тях се повтарят по делата.
Водят се няколко досъдебни производства по одитни доклади на Сметната палата. Едно от тях на 8 февруари тази година е внесено в градския съд. То е срещу бившия ръководител на републиканска пътна инфраструктура Веселин Георгиев. Срещу него има повдигнато обвинение за престъпление по служба в периода от 24. 10. 06 до 07 г. основно за процедури по Закона за обществените поръчки (ЗОП), от които настъпили значителни вредни последици. То му е повдигнато на 8 февруари тази година.
В досъдебна фаза е и досъдебно производство срещу бившия изпълнителен директор на ДФ "Земеделие" Ализан Яхова, отново след доклад на Сметната палата. То е образувано на 12 януари 2010 г., за безстопанственост за 12 договора за консултации за всеки от тях, според прокуратурата са настъпили вреди за ДФЗ от по 4750 вреда за Фонда.
Николай Кокинов каза още, че за миналата година се е увеличило текучеството на прокурори в СГП и към момента 40% от състава е не титулярен. "Станахме през изминалата година основен донор на специализираните структури – 6-7 прокурори са отишли там", посочи той. Кокинов обаче не смята, че със създаването на тези структури се е облекчила работата на ръководената от него прокуратура. /БГНЕС
469
3
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Пената
Аз съм смотан в говоренето,но автора на материала е по-зле.Според мен не е РПИ, а АПИ.Така мисли майсторът на художествения изказ "Пената".
Анонимен
Никъв майстор не си ти, Пена, ама никакъв
хттп://ввв.симинвест-бг.цом/бг/новини/фонд-рпи-се-преобразува.хтмл
* Коментар транслитериран от системата
0 0Пената
Да ама не се срамувам от името си,а ти си някаква некадърна анонимна мижитурка,не мислиш ли?