Железопътно-фериботна връзка ще свързва България и Турция
"Спогодба за организация на международна железопътно-фериботна връзка между пристанищата на Република България и Република Турция, имащи железопътна връзка" подписаха днес в Анкара българският министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски и турският му колега Бинали Йълдъръм, министър на транспорта, морските въпроси и съобщенията, съобщиха от МТИТС.
"Споразумението ще спомогне за задълбочаване на сътрудничеството и реализирането на редица съвместни проекти за увеличаване на товарите, които преминават през териториите на България и Турция", заяви министър Ивайло Московски по време на Съвместното заседание на правителствата на Република България и Република Турция. Според документа двете страни ще си сътрудничат при създаването и по-нататъшното развитие на смесените железопътно-фериботни превози на товари през българските и турските пристанища. Според спогодбата превозите на опасни товари ще се извършват в съответствие с правилата, свързани с международния железопътен превоз на опасни товари (RID) и Международния кодекс за превоз на опасни товари по море (IMDG – Code). Българските и турските превозвачи ще могат да създават филиали и да назначават свои представители на територията на другата държава в съответствие със законодателството й, става ясно още от документа.
"Улесняването на трансграничния трафик чрез оптимизиране на граничните процедури и намаляване на престоите на влаковете на граничните пунктове е добра предпоставка за развитието на високоскоростен железопътен транспорт след реализацията на проекта Пловдив – Свиленград – турска граница и завършването на тунела под Босфора", каза още Московски. Той подчерта, че през последните няколко месеца между двете държави бяха постигнати редица договорености в областта на автомобилния, железопътния, морския и въздушния транспорт. "Договорихме повече разрешителни спрямо предходната година при тежкотоварните автомобилни превози, а в железопътния транспорт осигурихме облекчен режим за преминаване на влаковете преди започването на ремонта на жп трасето по отсечката Истанбул – Одрин", добави Ивайло Московски.
В рамките на съвместното заседание двамата министри подписаха и Меморандум за разбирателство в областта на информационните и комуникационните технологии и електронното правителство между България и Турция. Документът регламентира отношенията между двете страни по въпросите, свързани с киберсигурността, изграждането на информационна и комуникационна инфраструктура, широколентовия интернет, електронната търговия и здравеопазване и други важни системи, свързани с електронното управление и е израз на общото желание на двете страни да подкрепят сътрудничеството в посочените области.
БГНЕС
180
2
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
ха
предлагам на министрите да отворят границата само в една посока- към анадола, как може да толерира ме една държава, която неини граждани са ни клали като животни, изнасилвали са жените на българия, обезлюдили са цели села в тракия, върнали са ни 1000години назад в развитието ни, и ние им се дупим, да се направи референдум, нека българския народ си каже думата
1977
ха, ти не разбрали след няколко години турция ще убравлява билгария
* Коментар транслитериран от системата
0 2