Цв. Маркова: До месец ще са готови указанията за съда
До месец ще бъдат издадени задължителните указания за съдебната система, с които ще се прекопира възможността за прилагане на доказателства с класифицирана информация по дела, когато те са в съдебна фаза. Това каза председателят на ДКСИ Цвета Маркова, след като представи отчета на комисията за 2011, предаде репортер на БГНЕС.
Указанията бяха обявени още преди около месец на кръгла маса в Народното събрание, когато Цвета Маркова каза, че в съдебна фаза не трябва да има класифицирана информация. "Това се прави и, за да се гарантира публичността на съдебния процес и спазване на човешките права и демократичния ред", обясни Маркова. Тя подчерта, че насоките на указанията ще бъдат в посока на това цялата процедура по окомплектоване на делата и присъединяване на доказателствения материал да изключват като концепция и инструмент прилагането на класифицирана информация. Ако в разговора, който водят записаните със СРС – та няма нищо, което да застрашава националната сигурност и той не трябва се класифицира. Това няма да бъде възможно единствено, ако в него има някакви факти и обстоятелства, които засягат националната сигурност. Указанията ще бъдат съгласувани с прокуратурата, съда , МВР, ДАНС и други институции у нас. "Този сегмент върху, който успеем да се споразумеем безконфликтно трябва да получи своето приложение веднага", посочи Маркова. Тя не изключи и възможността от законодателни промени, но указанията ще имат по – бърз практически ефект, а това е целта.
120 са новоизбраните кметове и областни управители, които все още не са получили разрешения за достъп до класифицирана информация. Техните проверки все още не са приключили. Председателят на ДКСИ счита това за нормално, тъй като за някои от тях не е изтекъл 3 – месечният срок от подаване на документите. "Като цяло дисциплината е много добра, затегната е и дори и няма нерегламентиран достъп. Ако не им бъде даден достъп, тогава може да се упълномощи някой от заместниците, или председател на общински съвет, например", обясни Маркова.
Тя посочи, че има тенденция и все повече от тях подават документи за достъп и не отказват проучване. За миналата година вече са получили двама кметове – на Гърмен и на Долна Митрополи, на четирима е отнет този достъп – в Хасково, Левски, Руженци и Борино, заради дело срещу тях. Цвета Маркова отново съжали, че не може да се отмени тази процедура и опитът й от 2005 г. е несполучлив, тъй като разпоредбите на това изискване е обратно на презумцията за невинност.
У нас има работещи 13 служби за сигурност и обществен ред. За изминалата година ДКСИ издала 17 847 разрешения за достъп до класифицирана информация. 20% са за най – високото ниво "строго секретно", 48% са за "секретно", и 32% са за "поверително". Откакто има ЗЗКИ от 2003 до 2011г. са издадени 206 091 разрешения. 81 686 от тях са с изтекъл срок на действие. ДКСИ уважила 25% от жалбите за отказ да бъде предоставен достъп. От 34 жалби за изминалата година, ДКСИ е потвърдила 27 акта и е отменила 7. /БГНЕС
270
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар