Пенчева: Националната ни цел - 76% заетост на хората у нас
България трябва да достигне 76% заетост сред населението на възраст 20-64 г. до 2020 г. е заложено в Националните цели за изпълнение на стратегията "Европа 2020". А намаляването на броя на живеещите в бедност трябва да е с 260 000 души.
Това заяви в специалната си презентация днес зам.-министърът на финансите Боряна Пенчева в Министерски съвет по време на публичното обсъждане на последния работен вариант на Националната програма за реформи на Република България (2012-2015 г.) в изпълнение на стратегията "Европа 2020", предаде репортер на БГНЕС.
Документът визира основните приоритетни теми, препоръки и заключения в годишния преглед на растежа, прави се преглед на изпълнението и ангажиментите по Пакта "Евро плюс" и др. В Годишния преглед на растежа са заявени 5 приоритетни области - за благоприятстваща растежа фискална консолидация, възстановяване на нормалното кредитиране на икономиката, подкрепа за конкурентоспособността, преодоляване на последствията от безработицата и социалните последствия от кризата и модернизиране на публичната администрация. Дефиниран е и пакет, и приоритетни мерки. Тази картина представя развитието и възможностите ни, за да постигнем по-сериозна трудова заетост и растеж.
Необходимо уточнение е, че националните цели за изпълнение на стратегията "Европа 2020" са непроменени спрямо периода 2011-2015 г. Инвестициите в научни изследвания са изчислени на 1.5% от БВП, а при пакета "Климат енергетика" е заложен 16% дял на ВЕИ в брутното крайно потребление на енергия, както и повишаване на енергийната ефективност с 25% към 2020 г.
В средата на април т.г. страните-членки на ЕС трябва да изпратят своите програми на ЕК, очакват се препоръки в края на лятото, за да бъдат отразени те в бюджетите на страните, заяви в изложението си Боряна Пенчева. Днешният документ е създаден от работна група, с участието на администрацията, НПО и на експерти. Той ще бъде обсъден в парламента и с решение на МС ще бъде изпратен в Брюксел, посочи зам.-министърът на финансите. Европейският семестър вече не е само политически инструмент, предвиждат се и конкретни санкции за неизпълнените ангажименти, напомни Боряна Пенчева. Важно е да заложим амбициозни, реалистични цели и конкретни мерки, добави тя. Основните документи на днешната дискусия са подготвен под ръководството на финансовия министър Симеон Дянков, заяви Пенчева.
За Националната програма за реформи и основните акценти и политики за периода 2012-2020 г. се спря в изложението си Маринела Петрова, директор на дирекция "Икономическа и финансова политика" в МФ. Сред специфичните приоритети и фактори за растежа тя посочи по-добрата инфраструктура, конкурентоспособната младеж, по-добрата бизнес среда и по-голямото доверие в публичните институции. В документа, представен от Петрова, се подчертава, че България е против данъчната хармонизация, тъй като прякото данъчно облагане е национална компетенция. /БГНЕС
206
1
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Анонимен
Същите които объркаха цялата държава,сега ще я оправят!Бие само можете да крадете!