В НС отхвърлиха решение на "Атака" за отказ от подписа ни за АСТА
Процесът на подготовка на споразумението АСТА не е бил прозрачен и публичен пред ЕП, признаха европейските ни партньори. Това заяви съпредседателят на СК Мартин Димитров по повод обсъждането на проект за решение на НС, предложено от депутати от "Атака", в което те настояват България да оттегли подписа си от споразумението, предаде репортер на БГНЕС.
Споразумението е подготвено по този начин целенасочено, но у нас нямаме цялостно признание за допуснатата грешка, както направи ЕК и правителството у нас трябва да оттегли подписа си от споразумението в Токио, защото то не съвпада с българския интерес, добави Димитров. На практика той се присъедини към колегите си от партията на Волен Сидеров. Същото направи и депутатът от КБ Петър Курумбашев, който напомни поетото обещание от премиера страната ни да се разграничи от споразумението.
"Българското общество ясно и категорично се обявихме против следенето на трафика, но ние сме за запазване на авторските права на творците в България. За да бъде това, което предлагат колегите от "Атака", би следвало споразумението да е влязло в сила. Тогава имаме възможност в 180-дневен срок да се откажем". Това каза депутатът от ГЕРБ Диан Червенкондев. Според него, такава ратификация няма, няма започнала процедура. На 15 февруари МС категорично спря процеса на ратификация на проекта, а на 15 март т.г. на съвета в Брюксел България изрази своето мнение да не ратифицира тази спогодба, припомни той. Няма как да подкрепим реално предложението, което е направено от колегите от "Атака", защото няма влязъл в сила акт на българското правителство", заяви Червенкондев.
"Вижда се, че правителството не е абсолютно съгласно с обществото да се спре участието ни в АСТА. За нас от "Атака" за правителството темата не е приключила и те не са решили дали да участват в АСТА", отбеляза Павел Шопов.
Нямаме ви доверие, докато не покажете докрай своето желание да приключите темата, няма как българското общество да ви повярва, подкрепи тезата на Шопов и Антон Кутев от КБ.
Решението на МС за подписаното в Токио на 26 януари т.г. търговско споразумение за борба с фалшифицирането АСТА е взето, без каквито и да е дебати и доводи, пише в мотивите на вносителите на решението. Това е видно от стенограмата на правителственото заседание. Споразумението представлява заплаха за основните конституционни и законови права и свободи на гражданите за сметка на печалбите на големите корпорации. Решението за споразумението е сключено при пълна липса на прозрачност, без да са изслушани представители на българските потребители, заинтересовани юридически лица, интернет оператори и НПО, пише в документа. Не за взети предвид и не е проведен дебат какви могат да бъдат позитивите и негативите. Според европейски институции съществува опасност от масово наблюдение, невидим мониторинг на милиони хора, независимо дали са под подозрение, както и систематично записване на данни. Поради тези и други причини Република България следва да оттегли своето участие от сключеното споразумение още повече, че самото споразумение дава възможност за това - 180 дневен срок, съгласно клаузите на договора всяка от подписалите страни може да преустанови участието си, настояват с тези мотиви вносителите на решението.
Мнозинството отхвърли проекта за това решение на "Атака" като повечето депутати гласуваха "въздържали се". /БГНЕС
209
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар