Първанов и Марин не са предоставили убежище на никого
За периода на двата си мандата двойката Първанов – Марин не е предоставила убежище в нашата страна на нито един чужденец, който търси закрила. От 2002 до 2011 г. молби с искане за такова убежище са подали 156 лица от 36 страни. Това показва справка на администрацията на президента, предаде репортер на БГНЕС.
Президентът на страната ни има право да предоставя убежище, т.е. възможност на чужденци, които са преследвани заради техните "убеждения или дейност в защита на международното право". Освен това президентът може да предостави убежище и когато прецени, че "държавните интереси или особени обстоятелства налагат това".
Комисията за предоставяне на убежище всъщност е дала положителна оценка на част от молбите, но вицепрезидентът не е приел нейното предложение. Такъв е случаят с 4 лица, граждани на 3 страни, каза проф. Благой Видин, който е бил и в предишната администрация. Комисията е намерила, че за тях има всички правни основания и хората биха могли да получат убежище. Той каза и името само на една от страните, от които са били тези хора – Беларус и то, защото този човек вече не е заплашен. За останалите поиска да не казва от коя страна бягат, защото се опасяваше, че животът им може да бъде застрашен, ако техните държави по някакъв начин свържат и установят къде са те и може да ги постави под заплаха.
По един от случаите, които проф. Видин разказа от комисията са работили заедно с Държавната агенция за бежанците и вече има хуманитарен статут, "за да можем да преодолеем образно казано ветото на президента". Така стана ясно, че вицепрезидентът е отказал закрила в страната ни на дете, което има нужда от специални мерки на закрила.
Най-много молби имало от Армения - 37, Афганистан - 26, Бангладеш - 7, Нигерия - 12, Русия - 7, Турция - 5, Украйна - 3, Чечения - 1. За решаване през тази година, на новата комисия и новата администрация остават получени през втората половина на 2011 г. 5 преписки за 5 лица, които са граждани на 4 страни, три от тях са решени. За първите три месеца на тази година са подадени молби от 7 лица, които са граждани на Украйна, Турция и Иран. И от новата комисия засега нямат предложение да се предостави убежище на чужд гражданин. Една преписка може да надхвърли 1000 – 2000 страници и често са на чужд език, обясни вицепрезидентът Маргарита Попова. Затова и комисията работи с много държавни институции.
Председател на Комисията по предоставяне на убежище в новата администрация на "Дондуков" 2 е Лили Станкова. Членове на комисията са проф. Благой Видин, професор по международно право, член на КЗД, бил е член на комисията и в предишната администрация, Кина Събева – председател на Българския съвет за бежанци и имигранти, Николай Димов – съдия от СГС, който също е бил член и на предишната комисия, доц. Николай Добрев – лектор по международно публично право, член и на предишната комисия.
Маргарита Попова посочи, че има структурна промяна в сравнение с предишната комисия и в нея ще има и още един експерт, който към момента не е назначен. Правилата за работата обещават и публичност. Те са изброени в 3 члена в последната 5 глава. Така на заседанията й ще могат да се канят представители на организации и институции, които работят в тази област, но те няма да имат право на глас. Комисията обещава и да публикува информация на всеки три месеца.
Членовете на комисията в старата администрация са получавали възнаграждения по 20 – 25 лв. за всяко заседание на комисията, което са провеждали един път в месеца, а понякога два пъти в месеца. Вицепрезидентът си тръгна по-рано от пресконференцията, защото днес й предстои да посрещне четвъртото си внуче. Тя ще се казва Боряна. /БГНЕС
205
1
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Dobrev.
и какво излезе от цилата данданя?нищо и половина.или както всички груги преди тях само да се оплуят.товаса нашенски глупости.
* Коментар транслитериран от системата
0 1