Общината има намерение да премести паметника на Пети артилерийски полк на друго място. Също така местната администрация все още няма идея какво да се прави с подареното от държавата поделение. Това стана ясно на общественото обсъждане за визията на района, което се състоя днес в сградата на кметството.
В дискусията се включиха представители на камарите на архитектите и на инженерите в града, постоянните комисии към общинския съвет по ТРСУ и по култура, журналисти, военни. Срещата бе отворена и за граждани, които проявяват интерес към бъдещото застрояване и благоустройство на района.
Бяха представени три различни проекта, изготвени от инж. Павлин Сурилов по поръчка на Общината, с отбелязана нова входно-изходна пътна артерия към 5-ти километър. Заради нея обаче и в трите варианта липсва паметника на Пети полк, който е на повече от 80 години. Това предизвика реакция от страна на представители на граждани и представители на Родолюбив комитет „Крум Страшний”, които изказаха мнение, че паметникът в никакъв случай не трябва да се пипа, а може да се измисли вариант, при който остава на мястото си и бива заобиколен от бъдещия път. От администрацията обясниха, че крайно решение за паметника не е взето и това ще стане след обсъжданията.
За 89-те декара на поделението бяха направени различни предложения – от обособяване на парк, през построяване на бизнес сгради, до вдигане на жилищни блокове.
Общинският съветник Николай Калев определи като грешен подхода с днешното обсъждане, тъй като предварително общината трябвало да има визия за трите върнати военни обекта, която да е съобразена с Общия устройствен план. Той предложи и да се водят преговори с големи вериги магазини като "Mr.Bricolage", "Praktiker", които да получат място на терена на Пети полк.
„Имаме уникалната възможност за функциониране на микроцентър със социална насоченост-спортни обекти и зелени площи. Притеснява ме навлизането в този терен от 89 декара, то трябва да е минимално и теренът да се ползва за социални цели от гражданите на Шумен”, каза арх. Светлозар Тузсузов. Според него създаването на нови жилищни структури на терена е обречено. Подобно становище изрази и арх. Красимир Генов, който също потвърди, че най-вече трябва да бъдат решени комуникационните проблеми на града. Архитект Огнян Гърбев пък добави, че теренът е подходящ и за изграждане на бизнес център с офиси, имайки предвид бъдещото развите на Индустриалния парк и на града.
„Това е първата форма на обществено обсъждане. Така ще бъде и с другите имоти, както и реновирането на междублоковите пространства, впоследствие и за геотермалните находища – цялата идея на тези форми е да провокираме идеята на шуменци и заедно да градим развитието на града”, каза в началото кметът Красимир Костов. Според заместника му Иван Йонков процесът с обществените обсъждания за имота трябва да приключи до средата на май. “Ако кандидатстваме за средства по европроекти, обсъжданията са задължителна част и те трябва да са протоколирани”, каза Йонков и обясни, че днешното първо обсъждане цели да се проучат възможностите на основната комуникация и да "формулираме параметрите на задания".
Протоколите от днешното обсъждане ще бъдат качени до две седмици на сайта на общината.

ШУМ.БГ
Коментари
До "СС Щурмбанфюрер"-а
От "Живея в Шумен."
Допълвам Вашата идея със следното:
За кучетета да се направи сделка с побратимения град от Китай.
0777
това е голяма глупост.
то е ясно
Подкрепям предложението в този район да се изгради парк и да се обособят детски площадки , игрища , за да има къде майките да си разхождат децата и разбира се да има къде да спортуват и играят децата .В района в момента наистина няма безопасно място,където да си играят децата , пренаселено от коли и гаражи .Колкото до фабрики и заводи - има достатъчно място в Индустриалната зона.
Елена йорданова
Няма лошо да се предложат проекти за терена на казармите на Пети полк но....за това прословуто местене май е трябвало да попитат някой,от когото зависи всичко.Първо-паметника не е държавна собственост,а е съграден с дарения на семействата на загиналите и второ-това е нашето историческо наследство и не трябва с лека ръка да се вземат такива решения.Лесно се руши но трудно се гради....,а и не на последно место главният експерт във Военното министерство г-н Иво Антонов каза:
...Ivo Antonov Никой нищо не може да мести без разрешението на Министерството на отбраната и становище на областната комисия "Военни паметници".
ЗАКОН ЗА ВОЕННИТЕ ПАМЕТНИЦИ
Чл. 13. (1) Военните паметници на територията на Република България се запазват на местата, където се намират. Преместването е възможно само при доказване на градоустройствена необходимост или с оглед на оптималното експониране на паметника.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2009 г., в сила от 10.04.2009 г.) Ремонтни, консервационни, реставрационни и други дейности върху военни паметници, както и изграждането на нови паметници се извършват след информиране на министъра на отбраната, а за обекти със статут на културни ценности - по реда на Закона за културното наследство.
(3) Проектите за изграждане на нови военни паметници се изпращат на министъра на отбраната за съгласуване чрез областната комисия по чл. 6, която дава становище.
(4) Всички инвестиционни инициативи за териториите, на които е разположен военен паметник, се обезпечават с проектна документация съгласно Закона за устройство на територията и актовете за прилагането му, като:
1. проектите за територии извън обектите, предоставени за управление на Министерството на отбраната, се изпращат на министъра на отбраната за съгласуване чрез областната комисия по чл. 6;
2. (изм. - ДВ, бр. 19 от 2009 г., в сила от 10.04.2009 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2009 г., в сила от 20.11.2009 г.) за военни паметници със статут на културни ценности визите и проектите се съгласуват с Министерството на културата.
Нека компетентните органи се съобразят с цялата процедура и тогава може би ще се намери решението,което ще е най-добро за всички страни!
Хан Аспарух
Паметника ще остане на същото място,
и ще е център на кръгово движение.
Много е добра идеята да се съедини В. Друмев с 5 км, но помислете,
вие няма да стройте състезателна писта, че да махате паметника.
Още повече, че там е широко и може да се направи кръгово движение.
А кръгово е задължително, защото ще станат 5 улиците на кръстовището.
А относно казармите, най добре е да се направят паркове.
Ако се строй нещо, да е само където сега има сгради.
Анонимен
Защо занимавате Костов и комунистите с паметника на пети полк. Не се хабете, Костов се кланя само на руски паметници.
Анонимен
Тогава да сложим паметник на ЧИБУРАШКА
само зрител
Каквото решат двамата Шуменски "шахматисти"-това ще е.Те мислят коя фигура да падне, коя да печели, и на кой терен да е "партията шах".
Анонимен
Ами крокодила гена къде го забравихте нали той носи
водката на чеборашка Коставу