Клинге: Българските власти не са взели под внимание обученията за бездомните кучета
В писмо до министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов и кмета Йорданка Фандъкова на София международният експерт по работа с бездомни кучета Натали Клинге сподели огорчението си от зле свършената работа по проблема с бездомните кучета, съобщиха от Animal Rescue Sofia.
Холандката консултира както министерството, така и общината по въпроса и е обучавала управляващите два пъти – през 2010 г. и 2011 г. В писмото си тя казва, че българските власти не са взели под внимание никаква част от предоставената им от обучаващите информация и насоки. Натали Клинге цитира уверенията на министър Найденов пред Брюксел, че ще работи по ръководството на Световната здравна организация, че ще работи с неправителствения сектор и т.н. – позиция, която днес е чужда на земеделския министър. Клинге пита защо българските власти обвиняват неправителствените организации за собствения си провал. Като експерт, тя оценява слабо работата на Министерството и общините и ги обвинява, че са похарчили огромни средства от джоба на данъкоплатците за некачествена работа.
"Уважаеми д-р Найденов, уважаема г-жо Фандъкова,
Бих искала да споделя своите притеснения относно ескалиралата ситуация по проблема с бездомните кучета в София. Започвам с едно кратко въведение, за да ви подсетя: През 2010 г. написах доклад за ситуацията с бездомните кучета в София, неефективните и корупционни практики на ОП"Екоравновесие". Вследствие на това бях поканена от българското Министерство на Земеделието и храните през октомври 2010 като лектор на семинар по проблема в София. Аз и колегите ми изложихме в няколко лекции вариантите за решаване на проблема с бездомните кучета. През септември 2011 бяхме поканени отново на среща от г-жа Йорданка Фандъкова, за да я информираме какви са най-удачните методи за решаване на проблема в града и страната. Никаква част от информацията, която споделихме не беше употребена от българските власти, което доведе до експлозивната ситуация днес властите да обвиняват неправителствените организации за злоупотребите на общинските предприятия и провала на общините", пише в писмото. Клинге припомня, че в доклада си от 2010 г. е писала на Фандъкова, че наличният проблем в София е причинен от липса на държавна подкрепа и стратегия за решаване на проблема. Общинско предприятие "Екоравновесие" се фокусира единствено върху улавяне, затваряне или убиване на свободно скитащи кучета. Кастрационната им дейност е обречена на провал, защото не се фокусира върху връщането кучетата обратно в средата им, каквато е целта на програмата. "Екоравновесие" не се занимава с обучителни програми сред децата, не запознава хората с отговорностите им като стопани на домашни любимци, не предлага и не насърчава кастрацията сред гражданите. "Екоравновесие" не работи с точни цифри нито за бездомните, нито за домашните, нито за полу-домашните кучета. Заявлението на д-р Найденов, че улиците на града трябва да "са изчистени" от животни до края на 2011 по никакъв начин не може да бъде смятано за реалистично.
"В днешни дни, благодарение на съвременните медии е лесно едно послание да достигне до гражданите на страната. Задължение на българските власти е да защити своите граждани от скитащите кучета. И тъй като самите тези граждани са източник на проблема, е необходима национална кампания, която да насърчи стопаните да кастрират дворните си животни – това трябва да е приоритет №1. Властта е длъжна да образова. Насилието над кучетата и тяхното нерегламентирано избиване, породени от масовата истерия ще имат много лошо отражение върху обществеността, т.к. насилието поражда насилие", каза още Клинге в писмото си, изпратено до Найденов и Фандъкова.
Клинге, която е съветник на най-прочутата в работата си по кастрационна програма румънска фондация има зад гърба си години опит. Съветваната от нея FPCC е постигнала 90% намаляване на популацията от безстопанствени кучета в рамките на 5 години работа в северозападна Румъния. Нейната главна препоръка е България да създаде Национална стратегия и координиран план за ударна повсеместна кастрация. Тя смята, че образоването на стопаните на кучета е неразделна част от решаването на проблема и заявява, а приоритет №1 трябва да бъде кастрацията на дворните животни.
В понеделник над 50 неправителствени организации за защита на животните поискаха оставката на Министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов. В отговор, той заяви, че организациите трябва да се извинят на ухапаните хора. "Да се опитва да обвинява нас за кучетата на улицата е все едно КАТ да прехвърля вината за катастрофите на Българския автомобилен съюз – нелепо, смешно и безотговорно", коментират от неправителствените организации.
Междувременно софийския заместник-кмет по екология Мария Бояджийска подаде оставка вследствие зачестилите инциденти с бездомни кучета в столицата. "Безкрайно уважаваме нейната достойна постъпка, но въпреки това не смятаме, че г-жа Бояджийска е отговорна за хаоса и бездействието по проблема с бездомните кучета, който цари в цялата страна. Отговорен за това е единствено Министър Найденов, чиято оставка продължаваме да очакваме. " – коментират от Animal Rescue Sofia. Днес Йорданка Фандъкова заяви от своя страна, че няма да приеме оставката на Бояджийска. /БГНЕС
124
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар