Плевнелиев: Обновяването на авиопарка на ВВС е наложително
Технологичното обновяване на авиационния парк на българските Военновъздушни сили (ВВС) е наложително, за да гарантираме и занапред успешното изпълнение на задачите свързани с националната сигурност и със съюзническите ни задължения.
Това каза президентът и върховен главнокомандващи на въоръжените сили Росен Плевнелиев на авиационен форум в София, организиран от ВВС, предаде репортер на БГНЕС. Държавният глава посочи условията, от които зависи успешното изпълнение на задачите по националната сигурност на България и съюзническите задължения на страната. Първото подчертано условие бе това, че съюзническите ангажименти на страната ни еднозначно определят изискванията за оперативна съвместимост.
Росен Плевнелиев каза, че решенията, които трябва да се вземат и оценките, които трябва да се правят, трябва да са с участието на военни експерти, неправителствени организации, авиационни сдружения и те да са за целия жизнен цикъл на техниката. Министерство на отбраната трябва да го организира при пълна прозрачност, публичност и с принципа на състезателност.
Второ условие, което върховният главнокомандващ посочи, е да се извърши оценка на икономическите и финансови възможности на страната. Така в съответствие с тези възможности, да бъде направен максимален избор за най-удачния вариант, като отново се спазят прозрачността и откритостта. "Този подход със сигурност ще го приложим и при подготовката за взимане на решението за придобиване на многоцелевия изтребил", категоричен бе Росен Плевнелиев.
Росен Плевнелиев очерта перспективните, според него, направления за развитие на българската авиация и авиационния бизнес. Основното е България да бъде генератор на сигурност в региона, в ЕС и в рамките на НАТО, посочи президентът. Според държавния глава и гражданската авиация също трябва да получи добри условия за развитие, независимо от ефектите на икономическата криза.
Росен Плевнелиев подчерта, че страната ни има опит и възможности, и в областта на инженерната и авиационна поддръжка на авиопарка и развитието на авиоремонтната дейност. "Не просто възможности, ние имаме големи възможности", заяви той. Според него това е много перспективно направление за България в контекста на интелигентната отбрана в Югоизточна Европа. "Създаването на съвместни предприятия за инженерна и авиационна поддръжка на самолетния парк на български, но и на чужди компании, развитието на българския авиоремонтен бранш ще бъде основата на българския принос за реализацията на концепцията за интелигентна отбрана", посочи държавният глава. Тук той изтъкна, че ние имаме хората, мощностите, необходимия научен, но и експертен потенциал и традициите.
Според държавния глава страната ще успее да се интегрира в европейските проекти чрез развитието на единна корпоративна европейска култура и ефективно използване на въздушното ни пространство. Той подчерта, че държавата трябва да продължи да подкрепя усъвършенстването и обновяването на логистичните бази и летищните комплекси. Плевнелиев каза още, че трябва да се инвестира и в служещите в авиацията и обеща подкрепа, че курсантите и обучаващите се ще летят повече и ще достигнат 200 часа на нальот. Държавният глава подчерта още, че финансовата криза не може да се отразява драстично на възможностите на страната ни да запазва качествени хора. /БГНЕС
136
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар