Стоян Младенов от „Малък градски театър зад канала” получи голямата награда на организаторите Община Шумен и Унгарски културен институт в тазгодишния ХХІІІ Национален конкурс за изпълнение на унгарска и българска литература, който се откри на 27 април в Шумен. Наградата донесе на изпълнителя 1000 лв. Днес на заключителния концерт официалното бяха оповестени резултатите и връчени наградите.
Седем са раздадените специални награди. Камелия Афив Хатиб от НАТФИЗ „Кр. Сарафов” получи специалната награда “Иван Поповски” за изключително художествено изпълнение. Владимир Димитров от „Малък градски театър зад канала” бе удостоен с наградата на Съюза на артистите в България, а Антония Търпова – НАТФИЗ „Кр. Сарафов” с наградата на Унгарския културен институт. Мариела Станчева от варненския драматичен театър „Ст. Бъчваров” и Виктория Живкова – ДЮТ „Златното ключе” при ОДК – гр. Варна спечелиха специалната награда на Община Дебрецен.
Наградата на Посланика на Република Унгария – Нейно Превъзходителство г-жа Юдит Ланг и сребърен медал отидоха при Илиян Марков от Драматичен театър „Ст. Бъчваров” – гр. Варна.
Жури с председател Илия Раев, директор на ДКТ „Васил Друмев” и членове - проф. Диана Борисова, –преподавател в НАТФИЗ „Кр. Сарафов” и актьорът Джоко Росич оценяваха изпълненията на 109-те участника в конкурса, от които 18 професионални актьори и 17 студенти от Националната академия за театрално и филмово изкуство.Освен тях участниците бяха разпределени и в групи – ученици до 11 години и над тази възраст, както и непрофесионалисти. Изпълнителите, които пристигнаха от Варна, Бургас, София, Русе, Пловдив и Пазарджик, както и от Шумен изпълняваха по свой избор произведения от унгарската и българската поезия, проза и драматургия с общо времетраене 10 минути.
Тази година националният конкурс бе посветен на 100-годишнината от рождението на Ищван Йоркен и се организира от Министерството на културата, Институт Балаши – Унгарски културен институт, Община Шумен, Съюз на артистите в България и Къща музей „Лайош Кошут”. 12 000 лв. са парите за провеждането на конкурса в т.ч. и наградния фонд, осигурени от общината и института Балаши.
Началото на националния рецитаторски конкурс е поставено през март 1969 г. под мотото „Поезия на дружбата“. Инициатор е Иван Поповски – уредник на музей „Лайош Кошут”, а идеята тогава е приета и подкрепена от Унгарския културен институт в София. На първия рецитаторски конкурс председател на журито е майсторът на художественото слово проф. Владимир Трандафилов, на чието име е учредена и Награда за изключително художествено изпълнение.
ШУМ.БГ
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
диеза
Даваме 1000 лв от нашите пари за хора от други градове. Дали има нужда от този социалистически конкурс нека си помислят тези които получават пари за това.
българка
Кои са "вашите" пари не е ясно. Малко се съмнявам някой да е бръкнал във вашия джоб и да е раздал вашите пари. Но е съвсем видно, че раздавате злоба и завист! Нужда от подобни конкурси винаги има, защото по този начин се стимулира художественото слово!
Опа
Да, харчат пари от нейните, вашите и моите данъци.По-интересно ми е колко пари са оставили участниците в нашия град от нощувки, храна, питиета, ако са остави повече, значи има смисъл.