Петата олимпиада по история и цивилизация, която се проведе в Шумен, приключи днес с връчване на грамоти, сертификати и много награди в Актовата зала на СОУ „Йоан Екзарх Български”, съобщи Николай Русев, ст. експерт в Регионалния инспекторат по образование. Наградите бяха връчени от доц. Добромир Добрев, началник на РИО и доц. Пламен Митев, председател на Националната комисия на Олимпиадата.
72 участници от 53 училища от цялата страна се включиха в олимпиадата. Те бяха разделени в две възрастови групи– VІІ и ХІІ клас и преминаха през писмен изпит, а в зависимост от резултата и събеседване с членовете на Националната комисия.
Във възрастовата група - VІІ клас първите три места заеха Атанас Груев от ОУ „Васил Левски”, Разград, Борис Кирилов от ОУ „Евлоги Георгиев”, гр. Дупница и Илияна Аризанова – възпитаник на СОУ „Симон Боливар” – гр. Пловдив.
Във възрастовата група ХІІ клас бяха отличени четирима лауреати на олимпиадата – Явор Стойчев от ПМГ „Св. Климент Охридски”, гр. Силистра, Мартин Чорбаджийски от 127. СОУ „Иван Денкоглу”, София, Гергана Иванова от ПМГ „Гео Милев”, Стара Загора и Иван Пернев от ЕГ „Пловдив”.
Двете представителки на Шумен – седмокласничката Рукийе-Айше Егели и Юлияна Ангелова-ХІІ клас, участваха и в двата етапа на националния кръг и заслужиха сертификат за отлично представяне.

По време на двудневната олимпиада програмата включваше още лекция на тема „Балканската война през 1912-1913 г. в европейски контекст”, която се състоя в залата на музея и разглеждане на Паметник „Създатели на българската държава”, историко-археологически резерват „Шуменска крепост”, както и други обекти на културно-историческото наследство.
ШУМ.БГ
Коментари
бб
таа рукийя кво знай за нашта изтория
Опа
Срам ме е, госпожи и господа преподаватели по история. Нито една награда за шуменски деца! И какво от това, че 120 души са били на Шуменска крепост? Платиха ли си входа? От такива мероприятия общината само губи. Вместо да интегрира приходи от вход, сувенири, храна и други подобни, всичко правим без пари.Подобен тип мероприятия по цял свят се наричат пасивен културен туризъм и от тях влизат приходи в населеното място.
ралчо
до опа
Недейте така: все пак става въпрос за качествени деца на Бг. И без това стават все по-малко. Остави билетчетата и се помоли тези деца да останат в България.
ааа
са 66 - ами сигурно знае как се пише иСтория, а не иЗтория
misha
Бас ловя, че знае правописа.
Райна Княгиня
Поздравления, Рукийе и Юлияна! Шуменци трябва да се гордеем, че в града ни има такива талантливи деца. Браво момичета и само напред!