Патриарх Кирил: Приехме от вас културно-генетичния код на Кирил и Методий
Нито една национална култура не може да съществува без своя база, без основа. За нас това е източноправославната култура. Ние приехме от вас културно - генетичния код на братята Кирил и Методий.
Това заяви в академичното си слово Негово Светейшество Кирил I, патриарх на Москва и на цяла Русия, който бе удостоен с почетното звание "Доктор хонорис кауза" на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) – София, предаде репортер на БГНЕС. Църквата не трябва да става част от националния фолклор, а да продължава да буди съвестта на хората, каза той на тържеството в края на своето посещение в България. Патриархът на Москва и на цяла Русия изрази сърдечна признателност на патриарх Максим, на цялото българско духовенство, на учебното заведение, на всички граждани за топлия прием, който му е оказан в България и на няколко пъти в словото си спомена за славното дело на братята Кирил и Методий.
Духовното ни братство никой не може да разруши, никаква политическа конюнктура, никакво разбиране за изгода – било то политическо или икономическо, защото то е скрепено с кръв. Това пък заяви в словото си руският патриарх Кирил, след като отслужи молебен в Руската църква в София. Патриарх Кирил припомни, че по време на войните храмът "Св. Николай Чудотворец" продължава да е място за общи молитви на руснаци, украинци, беларуси и българи. "Това е особена общност, в която се събират народи и традиции, където винаги сме усещали духовност, единство и братство", заяви патриарх Кирил.
По стар славянски обичай патриархът бе посрещнат там с голяма пита и сол. Той поздрави всички християни, събрали се пред православния храм с "Христос Воскресе"!, на което те му отвърнаха "Воистина Воскресе!". След като изслуша изпълнение на църковни песни, изпълнени от детски хор, патриархът влезе в църквата, която не можа да побере всички желаещи да чуят отслужвания от него молебен. "Това е едно светло духовно събитие, празник за всички вярващи християни", характеризира посещението на патриарх Кирил - Радка Харибина, която е българка, но съпругът й е руснак. "Посещението е във връзка и със съединението на всички православни християни – да се види, че имаме духовен отец", каза тя. "Посещението на патриарха е важно, защото символизира духовните връзки на нашите два народа – българският и руският, и нашата обща православна вяра", заяви пред БГНЕС 24-годишната Анастасия, която е бесарабска българка, родена в Украйна, но от 8 години живее у нас.
По-рано днес патриархът на Москва и цяла Русия - Кирил I поднесе заедно с делегацията, водена от него, венци и цветя пред паметника на цар Александър II - Освободителят на България. Цветя след патриарха поднесе и руският посланик у нас Юрий Исаков. Българският патриарх Максим и патриарх Кирил сутринта отслужиха Света литургия в храм - паметника "Св. Александър Невски". В словото си патриарх Максим отбеляза тясната връзка между българската и руската православна църкви, което беше потвърдено и в приветствието на руския патриарх. Двамата поставиха акцент основно върху единството на двете църкви.
Визитата на патриарх Кирил е първата у нас след възкачването му на патриаршеския престол. Предстоятелят на руската църква пристигна с делегация, в която влизат духовници, журналисти и дори личният лекар на патриарха. След пристигането си в петък руският патриарх отслужи молебен в синодалния параклис "Св. Цар Борис", след което беше удостоен с най-високото отличие на Българската православна църква - орден "Св. Цар Борис" I степен.
В събота патриарх Кирил се срещна с президента Росен Плевнелиев, председателя на парламента Цецка Цачева и премиера Бойко Борисов. След обед той направи няколко часово посещение в Пловдив придружаван от Негово Светейшество патриарх Максим и членове на Светия синод. Високопоставената църковна делегация беше посрещната от митрополит Николай в храма "Св. Марина", където беше отслужен молебен. /БГНЕС
208
1
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Dobrev.
наи после руснаците ни признаха за духовни бащи.за такава признателност ратуваше и
наи- после роъснаците ни прзнаха за доъховни бащи.нещо за което ратоъваше и лоъдмила гивкова.
.
* Коментар транслитериран от системата
0 0