Над 30 потенциално опасни дървета трябва да бъдат премахнати по главната алея на парк „Кьошкове” от фонтана до паркинга пред хотел „Орбита”. Това установи 5-членната комисия, свикана със заповед на кмета Красимир Костов по повод трагичния инцидент от събота, при който загина 2-годишно момченце, а друг младеж пострада сериозно от паднал бук. Специалистите имат за задача да огледат цялата пешеходна зона на парка и да маркират всички опасни дървета.
„Има много дървета, които не са в добро състояние”, каза в началото на проверката председателят на комисията Елка Димитрова, която е старши експерт в Дирекция „Строителство и екология” на Общината. Тя обясни, че прочистване се прави периодично и задачата по отстраняване на сухи клони е възложена на „Титан БКС” и ОП „Паркинги, гаражи и благоустройство”. Димитрова обаче не можа да каже от кога не е правена подобна мащабна проверка от специалисти на кметството.
„Съгласно Закона за горите собствениците си отговарят за горите. Тоест, когато е общинска гора, това е задължение на Общината. Ние идваме просто като консултанти. По принцип би трябвало да се прави оглед периодично, а на такива места, като това, трябва да се прави оглед всяка година”, каза Младен Минев, лесничей в Държавно горско стопанство-Шумен, който също е включен в комисията като консултант.
Специалистите имат за задача да огледат пространството от входа на парка до мястото на инцидента на екопътеката. След като всички опасни дървета бъдат маркирани работата по отстраняването им ще бъде възложена на ОП „Паркинги, гаражи и благоустройство” или ще бъде наета външна фирма.

Лицензираният лесовъд Коста Колев отбелязва опасните дървета с контролна горска марка и жълта боя.
ШУМ.БГ
Коментари
hakki hakiev
след свадба булкда след дижд кацулка е васта работа
* Коментар транслитериран от системата
1 21okokorko
Сега така ще си вържат гащите, че няма да оставят гора, а тези, които търсеха отговорност, сега ще нададат вой за безмилостно изсечените дървета. Нали за всичко трябва да има виновни. ;)
Електорална единица
Комисията да маркира и кмета. Да го отсекат, че е вреден за града.
Nikita
Въпросът е,трябваше ли да чакаме да стане такава голяма трагедия, и чак след това да се започне да се взимат някакви мерки.Но за съжаление в нашата мила родина всичко се случва по този начин.Това не е първото дърво което пада там, а просто е първият случай с такъв фатален край.Факт е че никой не си е мръднал пръста да вдигне един телефон, да се сигнализира на време.Надявам се до година без да се стигне до такъв инцидент, да се вземат необходимите мерки ПРЕДВАРИТЕЛНО.
а в града?
В централната градска част (включая градската градина) окастряне на сухи клони няма ли да има?Трябва и доста живи да се изрежат!Тръгнете по който и да е тротоар, и ще видите всеки един човек с височина 1,80м. как се навежда!
Анонимен
Касапницата продължава.
ицо
След дъжд -качулка !
един от народа
такава контролна сеч трябва да се прави всяка година в шумен и парковете. като гледам тайфичката май са тръгнали на разходка през работно време. дано поне да свършат нещо, че през последните няколко години явно не е правена такава превантивна работа. а колко дървета в града трябва да се отрежат или поне да се окастрят да не говорим. засенчват уличните лампи и лампите светят на гугутките - да мътят на светло. а нашите пари (на данъкоплатеца) пак не вършат това, за което са предназначени. някой по-горе правилно беше казал - да се маркира и отсече кмета, че много простотии взе да прави напоследък. ама той дъбчето му нарежда.
гражданин
Тази Елка Димитрова началник в Общината винаги на проверки ходи без всякакво внимание и уважение към проблема. Набира си цветенца, помирисва ги и готова проверката. Дървото не е за отстраняване. Моля обърнете и внимание в Община. Време е сега с намаляване на обема на Общината да си заминава !