Саркози призна поражението, пожелава успех на Оланд
Президентът Никола Саркози призна поражението си и обяви, че се свързал със социалиста Франсоа Оланд, за да му пожелае успех при управлението на страната.
"Народът направи своя избор... Франсоа Оланд е новият президент на Франция и той трябва да бъде уважаван. Току-що говорих с него по телефона и му пожелах успех", подчерта в речта си пред привърженици Саркози, след като социологическите агенции прогнозираха, че печели едва 48,1% от гласовете.
Той освен това призова своята партия да остане единна на вота през юни. "Не се разделяйте, останете единни. Трябва да вземем битката на парламентарните избори. Тя може да бъде спечелена! Резултатът, който получихме, е достоен. Но аз няма да бъда водеща фигура на предстоящата кампания", съобщи Саркози.
"В тези нови времена ще остана един от вас. Моето място няма да бъде същото. Ангажиментът ми към живота в нашата страна отсега нататък ще бъде различен", отбеляза той.
Мандатът на досегашния президент завършва така, както започна - противоречиво. Преди 5 години беше заклеймена неговата зависимост от могъщите и от парите. Още вечерта след изборната победа той се озова във "Фуке", луксозно заведение на бул. "Шан-з-Елизе", където отпразнува триумфа в компанията на тежки богаташи. Няколко дни по-късно французите научиха от медиите за негов круиз край бреговете на Малта на яхтата на един от приятелите му, индустриалеца Венсан Болоре.
Никола Саркози е първият френски държавен глава, който се разведе по време на мандата си. Беше и първият, който се ожени и стана баща, докато е на власт - през 2008 г. за Карла Бруни, която му роди дъщеричката Джулия след тримата му синове.
Въпреки неговите извинения по време на кампанията, той изпита огромно затруднение да се отърси от образа на "президент на богаташите", като това впечатление се засили с първите му решения в икономическата политика няколко месеца преди избухването на финансовата криза през 2008 г. Той обаче смята за свой коз факта, че кризата обхвана цяла Европа. Според него решенията му са били правилни, тъй като защитават французите от финансовата буря. Освен това, верен на своя политически инстинкт, той смята, че е направил добър избор, изпращайки френската армия в Либия и Кот д`Ивоар.
"Президент в условия на криза", казват за него привържениците му, но също така президент на един неприятен провал. Той трябваше да възроди френската политика, да реформира напълно затънала в тежки проблеми страна. Да направи така, че "като работиш повече, ще печелиш повече", да намали наполовина безработицата. Изобщо обаче не можа да постигне това.
В България Саркози ще бъде запомнен най-вече с това, че като президент на Франция той изигра решаваща роля за освобождаването на българските медици, прекарали осем години в либийски затвор. Те бяха освободени на 24 юли 2007 г. и се завърнаха в България с френския президентски самолет заедно с бившата му съпруга Сесилия. /БГНЕС
164
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар