Броят на жилищните сгради в областта, строени преди повече от век, са 816. 70% от тях са в селата, сочат данните на Териториалното статистическо бюро в Шумен от последното преброяване. В тези сгради има 860 жилища, обитавани от 1364 лица. Делът им е най-висок в община Каспичан, където всяка 20–та сграда попада в тази категория. Освен тях има и 2440 сгради, построени между 1901 и 1920 година, които също са по-често срещани в селата, а живущите в тях са близо 2 хиляди.
30% от общия брой на жилищните сгради, който е 88 389 , са строени от преди 1949. В тях живее над 13% от населението в областта. Според статистиците, ако се приеме тази година за гранична, то най-състарен жилищен фонд има в Смядовско, където близо 60 на сто от същия е на шест и повече десетилетия. Следват общините Каспичан, Велики Преслав и Хитрино. В шуменската община такава е всяка четвърта жилищна сграда, а в Каолиновско могат да се похвалят с най-нисък дял старо строителство.
Любопитен факт е, че до 1960 г. властва кирпичът. Панелът е непознат материал, а стоманобетонът рядко се използва. По данни от преброяването 30 000 живеят в 17 746 кирпичени сгради, а в последните десетина години, дали заради добрите изолационни качества или по-ниската цена, в 10-те общини има общо 81 сгради от кирпич, които са новоизградени или изцяло реконструирани и осъвременени, запазвайки кирпичената основа на стените.
ШУМ.БГ
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Анонимен
ЛИЛЕНЦЕ, ПИЛЕНЦЕ, НЕЩО НЕ ТИ СЕ ОТВАРЯ ПАРАШУТА ДА ЗАБЛУЖДАВАШ ХОРАТА ЗА "ЗЛАТНОТО" САНИРАНЕ, ТА ТЪРСИШ ПОД ВОЛА ТЕЛЕ. СГРАДИТЕ БИЛИ СТАРИ;БАЛКОНИТЕ БИЛИ НЕЗАКОННИ; ПО 5 БОНА ДА СИ ПРИГОТВИ ВСЯКО ДОМАКИНСТВО, ЧЕ ДА ВИ НАПЪЛНИ ДЖОБЧЕТАТА - НА ВАС, НА ФИРМИТЕ ИЗПЪЛНИТЕЛКИ, НА БАНКИТЕ - ДА СЕ СТЕГНАТ ЖИЛИЩАТА, А СЛЕД ТОВА БАНКИТЕ ДА СИ ГИ ВЗЕМАТ НА БЕЗЦЕНИЦА, А БАЛАМУРНИЦИТЕ ДА ОСТАНАТ НА УЛИЦАТА. ЕЕЕЕЕ, АКО ПРОГРАМАТА ВИ НЕ СТАРТИРА - ЩЕ ОСТАНЕТЕ ЗА МАЛКО ГЛАДНИ.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Българин
Като се погледнат цените на старите имоти какви са високи,къде ги има такива по света.Новото строителство в другите държави е около 220 EU,а в България е около 450 EU в градове като Шумен.А къщите строени преди 1960-1980 г.се продават на по 500 EU/кв.м.Къде има такива цени на жилища освен в България (тука се правят само далавери),а колко средства трябват за да се направят за живеене и колко сгради са пред срутване.Главни виновници са Агенциите за недвижими имоти,които поддържат високи цени заради комисионната си.
До кога ще продължава това нещо,а и искат саниране на сградите.
Къщата на дядо ми :)
В двора на къщата на дядо ми :) в Добруджанския квартал (строена 1928г) имаше дървета, асмалък, малка полянка. Къщата имаше няколко стаи и две бани.
Разрушиха я, за да построят соц.панелките.
После надойдоха селяните.
Така Шумен стана селски град.
Красен-льохмана
При тия цени за кв.м.строителство как да се раздвижи пазара на недвижими имоти.Аз съм строителен инженер и съм запознат със всички работи.До кога фирмите ще строят на такава голяма печалба,онова строителство никога няма да се върне.
jjj
и като почнат да говорят за широк център, тесен център, луксозно строителство и тн! В Шумен луксозно строителство няма, няма и да има близките 50 години! Който е бил по белия свят знае какво е това луксозно строителство, а тук е някаква мизерия, която се продава на балъците на безумни цени, но и балъците вече свършиха! Широк център в Шумен!!!!!!!!- град, който можеш да обиколиш пеш за 20 минути!
vladi
пак каспичан.ок.ами за градушката никаде в шум.бг не прочетах нищо.
* Коментар транслитериран от системата
0 1