Телевизионен дебат преди избора на президент в Сърбия
Финалистите в президентските избори в Сърбия - Борис Тадич и Томислав Николич ще се срещнат днес в прекия ефир на РТС в Белград. Дебатите на двамата ще са по основните политически, икономически и социални теми, се казва в съобщение на сръбския национален телевизионен канал.
Решаващия втори тур на президентските избори с участието на двамата кандидати е в неделя.
Според резултатите от първия тур, в който участваха и осем други кандидати, Тадич изпревари Николич само с 10 хиляди гласа, което е 0,26%.
Планира се диспутът да започне в 20 часа /21 ч. бълг. време/ и да продължи час и половина. Телевизионният дебати е подчинен на строг регламент – по три минути за отговор на всеки въпрос на водещия и по минута за допълнителен коментар. Политиците няма да могат да се прекъсват, но могат да използват до петима съветници в съседно на студиото помещение.
Не е задължително ръкостискането преди и след срещата. При нарушения на регламента водещият може да изключи микрофона или дори да отстрани нарушителя от студиото.
Протоколът за дебатите съдържа 21 точки, в които подробно са изброени задълженията на участниците и организатора.
Тадич и Николич бяха конкуренти и на президентските избори през 2004 и 2008 година. В двата случая на първия тур побеждаваше Николич, а на втория – Тадич.
През 2008 г. предизборният дебат в Сърбия събра рекордните 2,2 милиона зрители.
Прогнозите дават на Борис Тадич повече шансове да спечели изборите на 20 май. Той е начело на Демократическата партия и има репутация на проевропейски политик, който с всички сили се стреми да вкара Сърбия в ЕС. Много сърби мислят, че стремейки се към Европа, Тадич е предал националните интереси, правейки отстъпки на Брюксел по косовския въпрос.
Томислав Николич до средата на 2008 година бе заместник – председател на Сръбската радикална партия, която Западът нарича националистическа. Сред това Николич основа своя Сръбска прогресивна партия /СПП/ и се отказа от националистическата риторика, като зае десноцентристки позиции. Приема се, че ако на власт дойде Николич, той ще наблегне на сближение с Русия и Китай, без да се отказва от евроинтеграцията. Критиците на Николич отбелязват, че той твърде лесно е променил политическата си убеждения, при това, без да предложи решение на наболелите проблеми, на първо място – косовския.
СПП на Николич победи на парламентарните избори на 6 май, но не можа да намери партньори за създаване на парламентарно мнозинство и по всичко личи, че ще бъде принудена да мине в опозиция. /РИА"Новости"
141
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар