Президентът покани Cisco, Google, HP да станат част от Софийския технологичен парк
Президентът Росен Плевнелиев покани водещи световни ИТ-компании да станат партньори при разработването на концепцията и изпълнението на проекта Sofia Tech Park. На третия ден от официалното си посещение в Съединените щати държавният глава посети централите на Cisco, Google, HP, както и изследователския център на НАСА в Силициевата долина, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
България може да използва опита на НАСА в изграждането на Софийския технологичен парк, каза президентът Плевнелиев в Изследователския център и Технологичния парк на НАСА в Силициевата долина. С изграждането на Sofia Tech Park страната ни може да се превърне в регионален лидер, подчерта държавният глава. До няколко месеца ще бъде готова работеща концепция за реализацията на проекта, който трябва да се превърне в "истинска иновативна платформа".
Средствата за изграждането на Софийския иновативен център са налице, но това не е достатъчно. Ако няма добра концепция, няма да има и партньори в проекта, посочи Росен Плевнелиев. България има голям научен потенциал, а в БАН работят над шест хиляди учени. Те обаче имат нужда от фокус в работата си, допълни президентът. С реализацията на проекта Sofia Tech Park България може да възстанови лидерските си позиции от близкото минало, особено в областта на информационните технологии, каза още Плевнелиев.
Държавният глава получи подкрепата на американския бизнес, който ще сподели опита си при създаването на българската платформа за предприемачество и иновации в областта на информационните и комуникационните технологии. "В България има много талантливи и добре обучени специалисти и трябва да им дадем възможност да реализират идеите си и така да останат в България, а не да работят за други компании по целия свят", каза президентът пред българските медии в Сан Хосе. Той припомни, че иновативната платформа Sofia Tech Park е финансово обезпечена с 50 млн. евро по оперативна програма "Конкурентоспособност". За да се реализира успешно проектът обаче, всички институции, общините, неправителственият сектор и бизнесът трябва да си партнират, допълни Росен Плевнелиев.
Президентът очаква до месец правителството да вземе решение за предоставяне на парцела за изграждането на комплекса в столицата. Министерството на икономиката, енергетиката и туризма трябва да създаде фирма, която да бъде бенефициент на средствата по оперативната програма, за да започне финансирането, а до три месеца се очаква да бъде готова цялостната концепция, информира президентът. Според него, още през тази година ще бъдат осигурени стратегически партньори и ще може да започне обучението на специалисти, а в края на 2015 година трябва да са завършени офисите, технологичният център и музеят на технологиите, който ще носи името на Джон Атанасов.
По-късно президентът се срещна в Лос Гатос с представители на българската общност в Сан Франциско и Сан Хосе. В негово присъствие беше оповестено учредяването на ново българско училище "Хан Аспарух" в Сан Хосе и на Българска търговска камара, която ще развива дейност в Северна Калифорния. Според държавния глава, след 10 години България ще бъде съвсем различна държава и българите зад граница трябва да участват в тази промяна. "Това е България на предприемачеството, на високите технологии и на индустриите с висока добавена стойност и за това работим всички", каза още президентът Плевнелиев пред сънародниците ни в Сан Хосе. /БГНЕС
207
2
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
няма да стане лесно
Президента и останалите около него си мислят, че като построят няколко сгради от стъкло и бетон, фирмите ще дойдат в България.
В България просто няма достатъчно специалисти. Това е най-голямата пречка за фирмите да дойдат в България. Добрите специалисти напуснага страната преди много години и едва ли ще се върнат в България. На мен например ако ми предложат същите пари в Българи (а то няма как да стане просто), няма да се върна, защото тук ми е чистичко, няма кучета по улиците и т.н. Когато бях докторант, в нашия факутет по компютърни науки имаше 9 докторанти от България. Всички се ожениха/омъжиха за чужденци (освен мен). Даже ако предположим, че материялно някои не са добре, те няма да се върнат в България защото децата им не говорят български. Да не говорим за съпрузите/съпругите им.
За съжаление комунистите в продължение на много години успяха да изгонят доста хора, които едва ли ще се върнат.
наско
Ами като не се върнат, здраве да е. Поне да се опитаме да задържим тези които още не са "отлители", а освен това нали постоянно расте ново поколение, дано в него успеем да възпитаме родолюбие и отговорност, че при изравнени материални условия успешно да заместят така ценните ни специалисти които отдавна работят и живеят някъде в някоя държава