В НИАР „Плиска“ показаха древните традиции по земите ни
Традициите по нашите земи в различните епохи бяха демонстрирани по ефектен начин в първите „Дни на предците” в НИАР „Плиска". Съборът днес привлече стотици зрители не само от Шумен, но и от цялата страна. За това допринесе и безплатният вход в резервата.
Бяха представени народни певчески традиции, занаяти, облекла и обичаи на нашите предшественици, автохтонни породи коне и птици. На поляната до музея в старата столица се изявиха изпълнители от фолклорни групи от Плиска, Нови пазар, Каспичан, Шумен, капанската група от Сеново, както и ваяшки фолклорни групи от варненските села Калиманци, Левски и Николаевка. Членовете на Родолюбив комитет „Крум Страшний” и Дружество „Традиция”, облечени в костюми от различни епохи, представиха възстановки на легендарни събития от историята ни.
По стари традиции майстори от Велико Търново, Трявна, Варна, Стара Загора, София, Бургас демонстрираха на място уменията си в тъкачеството, изработването на плъсти, традиционни и старовремски музикални инструменти, керамика и ножарство. Предметите разбира се можеха и да се закупят на ниски цени. Изключителен интерес предизвика построената до музея прабългарска юрта над чиито вход варненският й производител бе опънал вълча кожа. Майстори на старовремски лъкове демонстрираха стрелба в цел, като дадоха възможност и на всеки желаещ да опъне тетивата и да пробва мерника си.
Посетителите не само че видяха уникални породи коне, но имаха възможност и да пояздят благородните животни. Празникът завърши с конен поход, в който се включиха ездачи от няколко български клуба. Той тръгна от Плиска към Мадарския конник, където по програма също имаше конни демонстрации и стрелба с лък.
Организатори на проявата бяха Община Каспичан, кметството в Плиска и НИАР „Плиска". Събитието бе под патронажа на областния управител на Шумен.
„Смятам, че хората харесаха това което успяхме да организираме. Мисля, че от днес започна една традиция, която ще привлича все повече българи. Защо не след 5 години Дните на предците да с дрескод за посетители и всички да са облечени с дрехи от минали епохи”, каза за ШУМ.БГ директорът на Регионалния исторически музей в Шумен Георги Майсторски. Той обясни още, че ще обсъди с колегите си възможността в резервата да се постави за постоянно прабългарска юрта, както и да се въведе туристическа атракция с коне за през лятото.
ШУМ.БГ
5453
27
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
1111
Господа няма нужда да защитавате шумаците, крайно време е да си сверят часовниците,ако искат да са четени.
Мангосян
Абе какво ни занимавате с някакви си безработни с конски опашки на празните кратуни? На кого му се миришат конски л**** да иде в българската махала в Еверест. Там има достатъчно прабУлгари.
соня
и как по-точно искаш да си сверят часовниците? факт е, че са написали и предварително и след като се е случило събитието, при това със страхотни снимки. факт е и че са четени, включително и ти 1111 си един от тези читатели. Не виждам от какво си недоволен в случая? Разбирам да бяха изпусанли и да не бяха отишли или писали..., но в случая ...
дк
оф аман от тъпаци информирайте своевременно шумаци тъпаци от 2 дни стои тъпата информация за някаква си плиска
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
22
ашкосун бюлент ефенди рязан читак
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Бюлент ефенди рязания
................ И това го изтрийте шум бг пайтаци такива :))))
Janak
сурприсинглъ велл-вриттен анд информативе фор а фрее онинле артицле.
* Коментар транслитериран от системата
0 0