Слаб напредък в позицията на Москва и Пекин за Сирия
Сирия е в центъра на дискусиите между много от държавните и правителствени ръководители на срещата на върха в Лос Кабос, но Русия и Китай продължават да не се присъединяват към евентуален международен план за свалянето на президента Башар ал Асад.
Ден след първата си среща на върха с руския си колега Владимир Путин, американският президент Барак Обама бе принуден да признае: "Не мисля, че може да се каже на този етап, че руснаците и китайците са спечелени за нашата кауза".
Барак Обама уточни, че е казал на Владимир Путин и на китайския президент Ху Цзинтао, с когото също се срещна, че Башар ал Асад не може повече да остане на власт, след като режимът му е обвинен в масовото убийство на голям брой хора.
Москва и Пекин "признават, че сегашното положение е сериозно (...), че то не служи на техните интереси", но историческите връзки на Русия с Дамаск и колебанието на Китай да се намеси във вътрешните работи на други страни спират уреждането на сирийската криза, добави американският президент. Знак за леко затопляне на отношенията с Владимир Путин, с когото подписаха призив за незабавно спиране на насилието, Барак Обама отбеляза, че Русия и Китай "не приемат скорошните кръвопролития".
Отговорът на Владимир Путин бе, че "никой няма право да решава за други страни кой трябва да бъде на власт. Не е важно да се смени режима, а след тази смяна, която трябва да е конституционна, да бъде сложен край на насилието и в страната да се установи мир, добави руският президент, който обяви, че Москва и Вашингтон имат много общи виждания за Сирия. Путин смята, че всички страни трябва да седнат на масата на преговорите и да изготвят предварителен план, за да се намери изход от кризата чрез преговори. "Не както в някои страни от Северна Африка, където насилието продължава, въпреки че режимът бе сменен", добави той, намеквайки деликатно за Либия, където режимът на Муамар Кадафи падна с помощта на Запада.
Въпреки това словесно противопоставяне, френският президент Франсоа Оланд заяви, че Русия играе своята роля за прехода в Сирия, като уточни, че прави този извод от скорошната си среща с Владимир Путин в Париж и от срещата на Барак Обама с руския президент.
В началото на юни Китай и Русия призоваха за организирането на нова международна конференция за Сирия, на която да се съберат страните, които имат реално влияние върху различните сирийски опозиционни групировки" като Турция, Иран, Арабската лига, ЕС и членовете на СС на ООН. Москва отказва да участва в групата "Приятели на Сирия", в която участват 16 държави и сирийската опозиция. Целта на подобна конференция би била "външните действащи лица, без Сирия на първо време, да се споразумеят, за да следват честно и без двусмислие плана Анан", според руския външен министър Сергей Лавров. /АФП
84
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар