Бивши ръководители на службите осъдени за атентат срещу Драшкович
Трима бивши ръководители на Службата за държавна сигурност /СДБ/ бяха признати за виновни от сръбски съд за организирането на покушение срещу бившия външен министър и опозиционен водач Вук Драшкович, съобщи телевизия B92.
Бившият директор на СДБ за Белград Милан Радонич е осъден на 8 години затвор, а двама бивши офицери Стефан Баста и Ратко Ромич получиха по седем години лишаване от свобода. Тримата са признати за виновни, че са предоставили на изпълнителите на покушението необходимата информация, за да извършат престъплението: те са дали на наемниците, стреляли по Драшкович, схема на неговия апартамент в черногорското градче Будва.
През лятото на 2000 г. Драшкович беше ранен в собствения му апартамент. По него бяха изстреляни осем куршума през прозореца. Два от тях попаднаха в лицето на Драшкович. Тогава той обвини за престъплението покойния вече диктатор Слободан Милошевич. През есента на същата година последният падна от власт в резултат на "булдозерната революция".
Съдът призна за непосредствени извършители на покушението срещу Драшкович – Леонид Миливоевич, Бранка Берчек и Ненад Илич. Всички те са служили в специалното подразделение на сръбското МВР - "Червени барети". Тримата бяха осъдени по-рано на над 10 години затвор.
Вук Драшкович е един от най-популярните политици в Сърбия. Той беше противник на режима на Милошевич. От 2004 до 2007 г. Драшкович беше външен министър. /РИА "Новости"
143
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар