Гърция иска предоговаряне на плана за строги икономии
Новото гръцко коалиционно правителство се готви да посрещне в понеделник представителите на Тройката международни кредитори – ЕС, ЕЦБ и МВФ - с намерението да предоговори списъка и интензивността на усилията, които трябва да положи страната, получавайки две години отсрочка.
В документ, публикуван днес правителството, ръководено от Андонис Самарас, обяснява, че смята да ограничи съкращаването на чиновници и иска ревизирането на спасителния план, наложен от Евросъюза и МВФ, към което се стреми, да даде възможност за удължаване поне с две години т.е. до 2016 г. на срока на "реформите за бюджетни корекции". Този срок според гръцката агенция Ана би могъл да включва нов заем от 16 – 20 милиарда евро.
Исканията са вписани в изборната програма на Самарас и са обект на политическо споразумение между трите партии, които подкрепят новото гръцко правителство, разполагащо с 179 гласа от общо 300 в парламента.
Целта на този план е да се постигне намаляване на дефицита, без да се прибавят нови съкращения на заплати, пенсии и публични корекции, се изтъква в документа, като се иска замразяване на съкращенията на чиновници и повишаване на помощите за безработица.
Според меморандума, подписан от Гърция с кредиторите й в замяна на втори план за оказване на помощ, страната се бе задължила да намали със 150 000 броя на служителите в обществения сектор, от които 15 000 тази година.
Новата администрация би искала също на преразгледа намаляването на минималната заплата и мерките, взети в началото на годината под натиска на кредиторите на страна за съкращаване на работни места в частния сектор.
В документа се изтъква, че на работодателите и синдикатите би трябвало да се разреши да определят равнището на минималната заплата в частния сектор, която бе намалена с 22% до 586 евро през февруари в рамките на условията, наложени на Атина от кредиторите.
Гърция е под силния натиск на кредиторите си да продължи оздравяването на публичните си финанси въпреки все по-острото недоволство срещу използваните методи, включващи нещо като "вътрешна девалвация" или намаляване на производствените разходи на страната, която до сега не успя да съживи икономиката си, а се намира в рецесия за пета година по ред. Близо една четвърт от активното население на Гърция е безработно – 1,12 милиона според официалните статистики. /АФП
231
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар