В Брюксел европейските ръководители се опитват да спасят еврото
Европейските ръководители се опитаха да постигнат напредък в областта на икономическата интеграция, за да спасят еврото, а също и да се споразумеят за спешните мерки за подпомагане на най-закъсалите страни.
"Ще приемем важни мерки за растеж и работни места", заяви президентът на ЕС Херман ван Ромпой, откривайки работата на държавните и правителствени ръководители на 27-те. Той подчерта, че европейците са "обезпокоени за днес и разтревожени за бъдещето".
При пристигането си в Брюксел френският президент Франсоа Оланд призова за "много бързи решения в подкрепа на страните с трудности на пазарите, макар те да са положили значителни усилия", като имаше предвид Испания и Италия.
Кризата получи ново развитие тази седмица, когато Испания и Кипър станаха четвъртата и петата страна от еврозоната, които поискаха финансова помощ след Гърция, Ирландия и Португалия.
Докато МВФ обявяваше, че ще изпрати идната седмица мисии в Мадрид и Никозия, за да оценят ситуацията в двете страни, гръцкият премиер Андонис Самарас пое ангажимента да ускори приватизацията. Той обаче поиска в замяна промени в програмата за реформи, за да се сложи край на рецесията.
"Италия, Испания, Гърция, Кипър и Португалия изпитват големи трудности. Ако не им помогнем, ще се получи ефектът на доминото в цяла Европа, трябва да вземем спешни мерки", предупреди белгийският премиер Елио ди Рупо.
"Трябва да разрешим проблема с поносимостта на задлъжнялостта, защото всичко е безполезно, ако сме неспособни да се самофинансираме" на пазарите, заяви испанският му колега Мариано Рахой. Лихвените проценти на кредитите в Испания се доближават до 7%, което в по-дълъг план е непоносимо.
Италия също се страхува да не бъде отнесена от кризата, а лихвените й проценти се качват от няколко седмици насам. Десетгодишните облигации достигнаха 6,19% в четвъртък сутринта.
Разликите в лихвите се увеличават, защото "пазарите се съмняват относно оцеляването на еврозоната", подчертава дипломатически източник.
Идеята е да бъде убедена германската канцлерка Ангела Меркел, начело на най-голямата икономика в еврозоната, да приеме краткосрочни решения, за да се намали натиска върху пазарите.
Сред предвижданите мерки е активирането на Помощния фонд на еврозоната, за може да изкупува държавен дълг. По този повод на ниво висши чиновници в Брюксел се водиха дискусии, според европейски дипломатически източници.
Друго решение, предложено от Италия, е да се даде на Помощния фонд банков лиценз, за да може да отпуска заеми на ЕЦБ. Берлин обаче отново се противопостави европейските помощни фондове да помагат пряко на банките да се рекапитализират, докато финансовият надзор остава на национално ниво.
Финландският премиер Ирки Катайнен предложи страните от еврозоната, които изпитват натиска на пазарите, да емитират осигурени облигации, главно за финансовите учреждения, за да се възползват от по-ниски лихви.
Тези въпроси по принцип трябваше да бъдат разгледани в петък по време на обяда само за ръководителите на еврозоната. Марио Монти обаче ще трябва много да се потруди, за да убеди неотстъпчивата Германия.
Г-жа Меркел "е много твърда" и иска "нови правила за страните, които биха използвали помощните механизми", отбеляза европейски дипломатически източник. Според друг източник, Германия блокира по две причини: тя смята, че нищо няма да бъде достатъчно, за да бъдат успокоени пазарите и държавите не се реформират под натиск".
Затова пък 27-те ще приемат пакт за икономически растеж и работни места, който предвижда 1% от европейския бюджет, или 120-130 млн. евро, да бъдат отделени за бъдещи инвестиции.
Пактът ще изпрати "важен сигнал, заедно с бюджетния пакт, за факта, че имаме нужда от солидни бюджети, но също, както и медалът има обратна страна, за растеж и работни места", подчерта г-жа Меркел.
Европейските ръководители разглеждат и предложенията на Херман ван Ромпой за задълбочаване на валутния и бюджетен съюз, като се започне с очертаването на контурите на банков съюз със засилен надзор. Този проект ще отнеме няколко години.
Сегашната среща на върха е 19-та от началото на гръцката криза. "Хората са обезсърчени като виждат, че продължава да има срещи на върха, но се взимат твърде малко решения", заяви британският премиер Дейвид Камерън. "Страните от еврозоната трябва да вземат трудни решения и ние трябва да ги окуражим да вървят напред", добави той.
AФП
98
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар