Борисов отвори АЕЦ "Белене" за журналисти
По разпореждане на премиера Бойко Борисов е осигурен достъп на Инициативния комитет за референдум за АЕЦ "Белене" и представители на медиите до площадката на АЕЦ "Белене", съобщиха от МИЕТ.
Това съобщение дойде преди минути, когато журналисти и присъстващи на инициативата на БСП в АЕЦ "Белене" пътуваха бяха близо до София.
Страхливците на най-високо ниво забраниха на медиите да влязат в АЕЦ "Белене", за да видят поредната лъжа на управляващите, каза по-рано днес Сергей Станишев, лидер на БСП и президент на ПЕС. Станишев заедно с членове на Инициативния комитет и депутати от БСП бяха на площадката пред "Белене", за да запознаят хората от града и журналистите с целта на подписката за предстоящия референдум.
Станишев влезе на площадката с депутати от БСП и при излизането разказа за това, какво е видял. Състоянието на площадката е, че има 60 метра издълбан и излят бетон с арматура, а не е никакъв "гьол". Трябва да издържа 9 степен земетресение по Рихтер и страхливците не искат да видите истината, каза Станишев. В Европа има не повече от 5 сертифицирани площадки на нивото на Белене. Хубаво е да има референдум. Хората трябва да имат свое обективно мнение. Ще положим всички усилия, за да има най-сетне след 23 години референдум, а това е свързано с цената на тока. Няма никакъв "гьол", има две площадки, подготвени за строеж. Сега има пълна готовност за строителство, каза Станишев.
Румен Овчаров отбеляза, че е имало инструктаж при влизането им в обекта, но са им казали, че няма никакви операции по централата. Докато от НЕК им били заявили, че се провеждат операции, които са опасни и затова не допускат журналистите. По думите пък на Румен Петков опасни са само осите, има и водни змии, заради липсата на хора. И въпреки това има хора, които работят на площадката и гарантират сигурността й.
По-късно преди заседанието на инициативния комитет за референдум за АЕЦ "Белене", Румен Овчаров пожела да разсее една теза, че цената на тока е свързана с ВЕИ, а не с атомната енергия. През 2007 – договорът за стимулиране на ВЕИ е свързан с европейските директиви. Този закон не проработи. Той беше променен през 2008 г. от Народното събрание и пак не проработи. Всички фотоволтаици бяха 20 мВт към 2009 и това беше съвсем естествено, защото цената беше висока.
И през 2010 цената падна и Бойко Борисов започна да раздува. Той откри завод на Иво Прокопиев, Цветелина Бориславова е един от най-големите инвеститори на фотоволтаични панели, заяви Овчаров. И тогава се случи това масово подписване на договори от близки към ГЕРБ, и станаха тези 12 000 мВт.
Не е проблемът в зелената енергия. Проблемът е, че НЕК е в неплатежоспособност. Спасява се НЕК, защото тя е във фалит и това е свързано с АЕЦ "Белене". Миналата година НЕК има загуби от 200 млн., тази година до сега са пак 200 млн. Трябва да плаща и неустойките по Белене. Затова се повишават цените. Вместо нов реактор събират неустойките по Белене, заяви Овчаров.
Какви са пътищата за по - ниска цена – за фотоволтаиците е ясно, че са скъпи. Кой е източник за евтината електроенергия – атомната енергетика. Има една теза, че не може българският народ да се изказва тази тема. Кой решава сега в България – на първо место е експертът по всичко Бойко Борисов, на второ место е експертът по нищо Делян Добрев, на трето место е експертът по не знам по какво Валентин Николов, шеф на АЕЦ "Козлодуй", каза още Овчаров.
И добави: "Той всички свои функции е делегирал на Александър Николов, а за себе си е запазил обществените поръчки и търговията с електроенергия. Човекът е отишъл да печели. И тази света троица ще трябва да действа в екстремни условия. Не да се грижи за ядрената безопасност. И тези хора, ще ни кажат, че нямаме право да направим референдум, отбеляза Румен Овчаров.
БГНЕС
199
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар