В. "Ле-з-еко": Двете непослушни деца на ЕС
България и Румъния - това са двете непослушни деца на разширяването на ЕС, пише френският вестник "Ле-з-еко" по повод огласените вчера доклади на Еврокомисията за двете страни, "които остават под наблюдение, тъй като не вярват в независимостта на съдебната система и не проявяват решителност в борбата срещу корупцията".
При влизането си в ЕС през 2007 г. те бяха подложени на особена процедура за контрол, позволяваща на Брюксел да следи редовно напредъка им на тема независимостта на съдебната власт и ефикасността на борбата срещу корупцията и организираната престъпност. Вече бяха публикувани десетина доклада за изпълнението на тези цели във всяка от тях.
Със създаването на Национална агенция за почтеност, национално управление срещу корупцията и реален напредък в модернизирането на съдебната система Румъния изглеждаше близо до целта. Но за по-малко от месец новият премиер Виктор Понта напълно подкопа вярата в тези реформи, като предприе спешни мерки да промени в свой интерес избирателната реформа и организира отстраняването на президента Траян Бъсеску... в разрез с мнението на Конституционния съд.
"Спектакъл, достоен за бананова република с отстраняването на политическите противници, нарушавайки Европейската харта за фундаменталните права", коментира комисията. От друга страна,
България, на която Брюксел даде 41 милиона евро за 5 години, за да подкрепи реформите в правосъдието и полицията, изглежда също е далеч от изискванията. "Процесът на реформи все още няма траен и необратим характер", писа Комисията и подчерта липсата на убедителни резултати в борбата срещу корупцията на високо ниво.
Като цяло вчера Брюксел заяви, че продължава специалното наблюдение над двете страни. С риск да даде аргументи на страни като Холандия, които отхвърлят приемането на двете страни в Шенгенското пространство, докато не получат своя паспорт на зрели и некорумпирани демокрации кандидатурите на двете страни ще бъдат обсъдени отново в края на тази година.
В края на 2013 г. Брюксел обещава да прецени отново напредъка, отбелязан от България, на която препоръчва до тогава да извърши "фундаментална" реформа на съдебната система под зоркия поглед на Висшия съдебен съвет.
Що се отнася до Румъния, председателят на ЕС Жозе Барозу заяви, че още през декември иска доклад, за да се убеди, че се изпълняват ангажиментите, поети от премиера Понта... да се откаже от своите антидемократични проекти. "Румъния се отдръпна от ръба на пропастта, но ние още имаме притеснения", заяви председателят на ЕК.
Брюксел наистина трябваше да изчака навечерието на своя доклад, за да издейства писмени ангажименти от Виктор Понта, за да се откаже от предприетите напоследък спешни мерки, обещание да назначи независим омбудсман, да зачита независимостта на правосъдната система и на съда, задължението да не назначава министри, осъдени за корупция...
Вчера Виктор Понта потвърди, че ще се съобразява с мнението на Конституционния съд, настояващ минималният праг за участие в референдум да бъде 50%, за да бъде признат за легитимен резултатът от допитването за отстраняване на президента на 29 юли. /БГНЕС
272
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар