Иванова: ЕК ни казва, че имаме ценностен проблем
Наблюдението на ЕК върху България е все по-малко като обект на конкретни проблеми, а повече като ценности. Това означава, че имаме ценностен проблем, а не проблем на ефективността на борбата с корупцията и организираната престъпност.
Това заяви по време на дискусия на тема "Рестарт на съдебната реформа?" Иванка Иванова, директор на правната програма на Институт "Отворено общество", която говори за изводите от мониторинговия доклад в дълбочина. В доклада в прав текст се казва, че имаме проблем с разделението на властите и с независимостта на съда, уточни тя. Те няма да могат да бъдат решавани с изолирани полицейски акции, убедена е Иванова.
Затова мерките, които трябва да бъдат планирани и предложени от правителството, изискват да бъде гарантирана независимостта на съда и да има усилия за ненамеса на политиците в работата на съда, подчерта тя.
Много пъти сме призовавали за радикална промяна в начина, по който да се избира и структурира новият ВСС като предпоставка за реформа в посока на независимостта и ефективността в правосъдието, припомни Иванова.
Какво означава съобщението, че следващият доклад на ЕК ще го получим в края на 2013 г., означава ли, че ЕК вдига ръце от нас и че през следващата година и половина няма да има натиск за реформи, запита тя. Според нея такава интерпретация би била радикално невярна.
Договорът от Лисабон действа от 2009г. и чрез него ЕК има правото да наблюдава т.нар. бивш трети стълб на сътрудничество - полицейското сътрудничество и взаимовръзката по наказателно-правни въпроси, обясни анализаторът от "Отворено общество".
Там ЕК има право първо на законодателна инициатива и да ни съди в Люксембург за неизпълнение на ангажиментите по отношение на трансграничната престъпност. ЕК разширява приложното поле относно върховенството на закона, според Иванова. Тази тема влиза все повече във вътрешните работи на ЕС, т.е. наблюдението и инструментите на съюза ще се разширяват с много бързи темпове, допълни тя. Затова е важно да четем доклада не като изолиран механизъм, а като по-широка рамка за спазване на ценностите на европейското обединение, каза Иванова.
Предстои избиране на нов състав на ВСС и нов главен прокурор - ще ни съдят и по начина, по който се организират тези избори, подчерта тя. Аз самата не вярвах, че в края на мандата си сегашният състав на ВСС ще предприеме такъв акт с уволнението на съдия Мирослава Тодорова, припомни Иванова. Видяхме, че тя е наказана по-строго от магистрати, свързани с двата големи корупционни скандала - случаят "Приморско" и случаят с Красьо Черния. Почтеността на съдия Тодорова нито за секунда не е била оспорена и това строго наказание предизвиква много въпроси, категорична е Иванова. За съжаление, сагата продължава и тя ще бъде следена от ЕС, нейното разрешаване ще даде отговори, които ще бъдат анализирани отблизо.
ЕК ни казва, всъщност в доклада, че една от големите подсистеми на съдебната власт като прокуратурата тъне в неяснота, заяви Христо Иванов от Българския институт за правни инициативи. Българското общество трябва да научи какви са проблемите на прокуратурата и новият главен прокурор трябва да диагностицира проблемите там и да даде ясни решения, добави той. /БГНЕС
243
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар