В 6 отделения на МБАЛ-Шумен не се дават епикризи на пациентите в деня на изписването им. Това е показала проверка от експерти на Националната здравноосигурителната каса, извършена на 12 и 13 юни. Отделенията, неиздавали своевременно епикризи, са Детско, Инфекциозно, Урологично, Ортопедо-травматологично, Първа и Втора хирургия.
Резултатите бяха публикувани днес на сайта на НЗОК. Обхватът на проверката е включвал медицинската документация на пациентите по време на престоя им в лечебните заведения.
В Шумен освен МБАЛ са проверени още Комплексния онкологичен център /КОЦ/ и Специализираната болница за активно лечение на пневмофтизиатрични заболявания /СБАЛПЗ/. В КОЦ не са открити никакви нарушения, а в СБАЛПЗ само едно – за вписани процедури, преди да бъдат реално извършени.
Като цяло експертите са установили, че в МБАЛ няма нарушения, които налагат спиране на плащания за отделни случаи. Според доклада направените изводи от проверяващите са, че се спазват индикациите за хоспитализация на пациенти, диагностично-лечебния алгоритъм и киритериите за дехоспитализация. При проверката пациентите са били налице, медицинската документация се е водила правилно и своеврменно. Те отчитат, че най-съществени нарушения по водене на документацията са констатирани в хирургическите отделения на МБАЛ по отношение на изготвяне и предоставяне на епикризите на изписваните пациенти. Затова и препоръките на експертите към Регионалната здравноосигурителна каса са за извършване на последващи и внезапни проверки на медицинската документация на пациентите по време на хоспитализация.
ШУМ.БГ
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Анонимен
За болните храна няма, но носят на лекарите и сестрите - това видях.
molli
Най-добре е да не се налага да се убеждавате лично, но преди две седмици бях в инфекциозно и храна имаше по три пъти на ден, е нее като в къщи но от глад неможе да се умре, а епикризата ми я дадоха след два дена, което немисе видя толкова фатално.
kkk
аз също съм била в инфекциозно,наистина има храна,то май е единственото отделение.В очно пък ако не бях предружител на 7 годишното си дете незнам как щеше да се оправи то.Има много нередности в болницата,но всичко остава скрито покрито
Dr Ivanova
Мнението си съм изразила на латиница,а това ,че текстът е преведен неправилно,не е мой проблем.
свидетел
шуменската болница осигурява кетъринг срещу заплащане. в нито един нормативен акт няма изискване да се осигурява безплатна храна-освен при инфекциозно болните и диабетиците, където определено хранене е част от лечебна диета. клиничната пътека не покрива храната в нито една болница в българия. който много иска да иде да се лекува във варна и софия да види за какви пари под масата става дума, или пък официално то плащане на касата, тогава липсата на безплатна храна или закъсняла епикриза ще му се видят най-малкия проблем. относно епикризите - пишат се по-късно, просто защото няма кой да ги пише, май е по-важно да се гледат болните , а не да се печатат епикризи, защото горките сестри с по 400 лв. заплата вършат прекалено много работа за тези пари.