Президентът призна за "тежък проблем за сигурността"
Анализ и подобряване на работата на структурите и актуализиране на "концептуалния национален модел за противодействие на тероризма".
Това са част от предложенията към правителството след атентата в Бургас, които членовете на Консултативния съвет за национална сигурност приеха след 5 часово заседание днес, предаде репортер на БГНЕС.
Преди заседанието на съвета президентът Росен Пленелиев призна, че след 18 юли не можем да говорим само за рискове от терористични атаки. "Имаме нова реалност и си даваме сметка, че е налице тежък проблем за сигурността на страната", посочи, той. Атаката българският държавен глава определи като "видимо добре планирана и в ресурсно отношение добре осигурена" и е било трудно да се предвиди. Според него атентатът е "дръзко и грубо предизвикателство върху националната сигурност на Република България".
След като обсъдиха "актуалното състояние на средата за сигурност и на системата за национална сигурност в контекста на терористичния акт на летище Бургас" членовете на КСНС са единодушни, че проведената на летище Бургас атака изисква нов анализ на динамиката на средата за сигурност.
Така според заключенията защитата на българските и на чуждите граждани на територията на България от терористични посегателства остава първостепенен приоритет на службите за сигурност. В становището е записано още, че след като бъде направен този задълбочен анализ е необходимо надграждане на концептуалния национален модел за противодействие на тероризма в съответствие с новите реалности.
Решено е след като бъде изготвен този анализ да се "актуализират краткосрочната и дългосрочната държавна програма за осигуряване и гарантиране на необходими организационни, човешки и финансови ресурси и развитието на нуждите организационни и системи за ефективно противодействие на тероризма". "Оптималното разпределение и управление на ресурсите и успешното взаимодействие между институциите, ангажирани в борбата срещу тероризма е ключов фактор за успеха", се казва още в становището.
Те предлагат министерски съвет да организира и проведе "нов задълбочен анализ на динамиката за средата за сигурност за изясняване на причинно-следствените връзки между отделните фактори, събития и действие, довели и до терористичния акт на летище "Сарафово". Този "нов и задълбочен анализ" трябва да направи и изводи и да оцени как въздействат комплексно върху националната сигурност.
Второто предложение е правителството да "актуализира концептуалния национален модел за противодействие на тероризма в съответствие с промените в средата на сигурност и разполагаемите ресурси и го предостави на вниманието на Народното събрание". "Да се подобри работата на националния ситуационен център към Министерски съвет за управление при кризи" е третото предложение. Преди заседанието на КСНС държавният глава отново коментира този център, но тогава каза, че е необходимо членовете на съвета "да обмислим възможността да се ускори създаването и на помощни органи към него, по-специално - изграждането на Национален ситуационен център".
Четвъртото предложение е да се разработят "подробни процедурни правила за работа в условия на криза на Съвета по сигурност при Министерски съвет и осигуряващите го органи". Според Националния план за противодействие на тероризма Съветът по сигурността към Министерския съвет осъществява на политическо ниво координацията на дейностите в борбата срещу тероризма. Там се координира дейността на министерствата и ведомствата във връзка с националната сигурност, включително борбата срещу тероризма.
Актуализацията на този план е петото предложение на КСНС от днес. Там трябва да се посочат "необходимите ресурси и доизграждане на способностите за ефективно противодействие на тероризма". Този план трябва да бъде представен и на депутатите.
""Не чух достатъчно убедителен анализ за причините за случилото се, коментира още лидерът на социалистите и допълни: Идеята да се премълчават и спестяват редица анализи, за да изглеждат по-добри днес, може да ни се върне като бумеранг утре", заяви пък лидерът на БСП Сергей Станишев. Той посочи, че "преди да се правят нови концепции, актуализации, допълване на стратегии и закони във връзка с тъй наречената "динамика", трябва да се отговори просто и ясно това, което е прието изпълнено ли е и ако не е изпълнено - кой носи отговорност". Това е основен въпрос, на който правителството няма отговор, коментира още червеният лидер. Станишев отбеляза, че ако той беше министър-председател по време на атентата в Бургас би поискал министърът на вътрешните работи да поеме политическата отговорност.
"Ние поставихме въпроса за това, че трябва да се стори необходимото, за да се предотврати риска от възможна негативна вътрешна рефлексия на явно външния терористичен акт". Това заяви зам. председателят на ДПС след заседанието на съвета. "Никой, нито държавен органи, нито политическа сила няма право чрез неоснователно приоритизиране на една от хипотезите да предизвика вътрешно напрежение в страната. Струва ми се, че тази позиция на парламентарната група на ДПС беше чута и независимо, че тя не е отразена в окончателното становище е важно, че се сподели на този формат под ръководството на държавния глава", допълни Местан. /БГНЕС
265
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар